X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: w związku z powodzią pomoc państwa będzie szybka wszędzie, gdzie to niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 14:45
- Ze strony państwa będzie płynęła szybko pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona niezbędna - mówił w Albigowej koło Łańcuta (Podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki na miejscu powodzi w miejscowości Hadle Kańczuckie (pow. przeworski)
Premier Mateusz Morawiecki na miejscu powodzi w miejscowości Hadle Kańczuckie (pow. przeworski)Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W trakcie briefingu prasowego w Albigowej premier zwrócił uwagę, że w wyniku działania żywiołu bardzo ucierpiała przede wszystkim infrastruktura drogowa.

Zaznaczył, że do usuwania szkód będą skierowane dodatkowe jednostki wojsk obrony terytorialnej oraz wojska operacyjne ze sprzętem. - Szkody będą pomagali usuwać także harcerze - mówił Mateusz Morawiecki.

Poinformował także, że poprosił ministra obrony narodowej Mariusza Błaszaka i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego o "przesuniecie sił, środków, jednostek, oddziałów, również ciężkiego sprzętu" na tereny dotknięte powodzią. Jak dodał, tego ciężkiego sprzętu będzie trzeba na Podkarpaciu "bardzo, bardzo dużo do usuwania szkód, udrażniania dróg".

Morawiecki podkarpacie twitter-633.jpg
"Dziękuję służbom za działanie". Premier odwiedził dotknięte powodzią Podkarpacie

Szef rządu zaznaczył, że "ze strony państwa polskiego będzie płynęła szybko pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona niezbędna". - Na początku usuwanie szkód, szacowanie szkód, przedstawienie wszelkich rachunków, wszelkich obliczeń dotyczących dróg, kolei i mostów; mosty są najbardziej pilne w odbudowie po to, by mieszkańcy mogli w miarę normalnie funkcjonować. Na tym nam przede wszystkim zależy - oświadczył Mateusz Morawiecki.

"Uporamy się z tym bardzo szybko"

Podkreślił, że w tych miejscach, gdzie zalane zostały oczyszczalnie ścieków, jest groźba katastrofy ekologicznej. - Uporamy się z tym bardzo szybko, przekażemy tam niezbędne środki, specjalistów - zapewnił premier. Dodał, że w związku z zalaniem studni przydomowych i ujęć wody w wielu miejscach konieczny jest dowóz beczkowozami wody pitnej.

Premier wyraził satysfakcję, że "w związku z powodzią, z podtopieniami mamy do czynienia z wielką aktywnością społeczną". Jak mówił, "sąsiad pomaga sąsiadowi", są wszędzie jednostki straży pożarnej, także Ochotniczej Straży Pożarnej, które niosą pomoc w bardzo wielu miejscach.

1200_Woś_PR1.jpg
Michał Woś: obecnie powódź stulecia nam nie grozi, ale musimy być przygotowani

- Służby m.in. straż pożarna będą działały na terenach dotkniętych powodzią przez 24 godz. na dobę przez najbliższe dni, a jak trzeba będzie to dłużej – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizowała w najbliższych dniach, ale - jak zaznaczył - wszystko zależy od pogody. Na popołudnie i wieczór przewidywane są opady w wielu miejscach Podkarpacia. - W zależności od tego, jak one będą się kumulowały, zdaniem specjalistów, może to doprowadzić znowu do podtopień – mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: 

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie. Tam, gdzie już ustąpiła, widać ogromne zniszczenia. 

Odmulanie ma kosztować 53 mln zł

W związku z sytuacją powodziową premier na Podkarpacie przyjechał w nocy z piątku na sobotę. Wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego. Potem zwiedzał zbiornik na Wisłoku w Rzeszowie. Od jesieni trwa jego odmulanie; ma kosztować 53 mln zł. Jak zauważył premier, częściowe zwiększenie pojemności zbiornika zmniejszyło uderzenie fali powodziowej.

Z kolei od rana w sobotę odwiedza tereny dotknięte powodzią. Był m.in. w Manasterzu, Hadlach Szklarskich, Kańczudze, Husowie, Szklarach, Dylągówce, Albigowej.

W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie. Tam, gdzie już ustąpiła, widać ogromne zniszczenia.

Jak informował dyżurny operacyjny podkarpackiej PSP, najpierw działania strażaków polegały na zabezpieczaniu workami z piaskiem przed zalaniem posesji, domów i budynków gospodarczych, na uszczelnianiu i podnoszeniu wałów. Gdy woda ustąpiła, strażacy przystąpili do jej wypompowywania z podtopionych domów, zalanych podwórek, piwnic, garaży i dróg. Udrażniają też przepusty.

Z informacji uzyskanej w sobotę rano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że obecnie sytuacja jest stabilna. Jednak według prognoz pogody także w sobotę po południu nad regionem mają ponownie przejść intensywne opady deszczu i burze.

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier w Raciborzu: nie zostawimy żadnego obywatela samemu sobie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 10:19
- Dzięki zbiornikowi w Raciborzu chroniony jest Wrocław i cały Dolny Śląsk - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Raciborzu, nawiązując do powodzi z poprzednich lat. - To właśnie nasz rząd wykonał lwią część roboty, podczas, gdy przez ostatnie 15 lat niewiele się tu działo - zaznaczył. 
rozwiń zwiń