Otwarcie lokali wyborczych bez zakłóceń. PKW o dotychczasowym przebiegu głosowania
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że od 7 rano głosowanie w wyborach prezydenckich odbywa się w ponad 25 tysiącach lokalach wyborczych. Ich zamknięcie nastąpi o 21.
2020-06-28, 10:30
Powiązany Artykuł
![wybory1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/7c0670f6-1ad9-46a7-87cc-438500e53ca8.jpg)
Zrywanie plakatów, niszczenie banerów. Kilkadziesiąt incydentów wyborczych
Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak powiedział, że czas oczekiwania na oddanie głosu i tworzące się kolejki, wynikają z przepisów reżimu sanitarnego.
Posłuchaj
Przypomniał także, że w lokalu wyborczym obowiązują limity osób.
Powiązany Artykuł
![Wybory korona PAP-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/53170cff-b36c-4d1a-9dfa-45b509975916.jpg)
Trwają wybory prezydenckie. Pierwszy raz w historii w formie hybrydowej
"Mam nadzieję, że kolejki będą się zmniejszać"
Sędzia Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że w ciągu dnia kolejki do lokali wyborczych będą się zmniejszać.
REKLAMA
O urząd prezydenta ubiega się 11 kandydatów. Jeżeli żaden z nich nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 12 lipca odbędzie się druga tura głosowania.
Prezydentem Rzeczpospolitej zostanie wówczas ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów.
"Niedopuszczalne jest wprowadzanie dodatkowych rygorów sanitarnych"
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zaznaczył, że wprowadzenie rygorów sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa spowodowało, że szybkość oddawania głosu jest "znacznie zmniejszona". Marciniak zaznaczył, że PKW przypomniała członkom obwodowych komisji wyborczej, że zgodnie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzeni, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz gospodarza lokalu.
- Wstępne wyniki, relacje ze sztabów i komentarze. Wieczór wyborczy Polskiego Radia 24
- Cisza wyborcza. Ile trwa, czego zabrania i co grozi za jej złamanie?
- Wybory prezydenckie 2020. Sprawdź, w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze
- Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz - oświadczył szef PKW.
Powiązany Artykuł
![polskie radio 24 mikrofon studio 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/675d36c0-d079-48da-88ce-7fa77dafe3d2.jpg)
Wstępne wyniki, relacje ze sztabów i komentarze. Wieczór wyborczy Polskiego Radia 24
Przewodniczący jednej komisji obwodowej był nietrzeźwy
Sylwester Marciniak poinformował też o incydencie, do którego doszło w Toruniu w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 100. Jej przewodniczący "podjął wykonywanie czynności wyborczych w stanie nietrzeźwości". - Wezwano policję, wykluczono go ze składu komisji, następnie dokonano wyboru nowego przewodniczącego - powiedział Marciniak.
- To zdarzenie nie miało wpływu na rozpoczęcie głosowania, ani na jego prawidłowy przebieg - wskazał.
Zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Sych poinformował, że zanotowano 8 przestępstw związanych z wyborami i 159 wykroczeń. Najwięcej, bo 93 zdarzeń, dotyczyło uszkodzeń ogłoszenia. Było też 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej i 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych.
Zanotowano też jeden przypadek usiłowania udostępnienia niewykorzystywanej karty wyborczej innej osobie w celu głosowania.
Dodał, że w 50 przypadkach policja zabezpieczała przewóz dokumentacji wyborczej, z czego w jednym przypadku była konieczność sprawdzenia minersko-pirotechnicznego lokalu wyborczego.
W działania związane z wyborami jest zaangażowanych 6 tys. 270 policjantów.
Sych wymienił też dwa zdarzenia, jedno z 26 czerwca w miejscowości Jedwabno w powiecie szczycieńskim, gdzie w czasie rozwieszania plakatów wyborczych mężczyzna został napadnięty i doszło do uszkodzenia ciała i uszkodzenia plakatu.
Drugi incydent wydarzył się w sobotę w Wałbrzychu – trzech pracowników straży miejskiej w cywilu zdejmowało plakaty wyborcze różnych kandydatów, a garażu straży miejskiej w Wałbrzychu znaleziono 39 plakatów wyborczych.
kstar
REKLAMA
REKLAMA