Przemyt cudzoziemców tzw. szlakiem bałkańskim. Zarzuty dla członków grupy przestępczej

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy usłyszało osiem osób, które zostały zatrzymane na polecenie Prokuratury Krajowej przez funkcjonariuszy CBŚP i Straży Granicznej - poinformowała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

2020-07-17, 08:34

Przemyt cudzoziemców  tzw. szlakiem bałkańskim. Zarzuty dla członków grupy przestępczej
Straż graniczna. Foto: CBŚP

Osiem osób zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Zatrzymania przeprowadzono na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Powiązany Artykuł

śląska policja zatrzymanie free-663.jpg
Kłótnia o odstraszanie gołębi skończyła się śmiercią. Sprawca był pijany

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że zatrzymani to osoby w wieku od 22 do 49 lat; wśród nich - trzy kobiety. Wszyscy mieli wchodzić w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która organizowała nielegalne przekraczanie granic Polski tzw. szlakiem bałkańskim.

Zatrzymani to w większości mieszkańcy Dolnego Śląska, m.in. Głogowa, gdzie w jednym z mieszkań ukrywano przerzucanych cudzoziemców.

Kolejne zatrzymania

Jak przekazała rzecznik CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, to już kolejne zatrzymania podejrzanych o udział w rozbitej w listopadzie ubiegłego roku zorganizowanej grupie przestępczej.

Czytaj również:

Dodała, że członkowie grupy przerzucali cudzoziemców z Rumunii przez Polskę do krajów Europy Zachodniej. - Cudzoziemcy za taką podróż płacili od 6,5 do 20 tys. dolarów - zaznaczyła Jurkiewicz.

Nadkomisarz przypomniała, że w listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze SG i CBŚP na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego zatrzymali 10 osób, w tym dziewięciu Polaków i obywatela Wietnamu. Natomiast pod koniec czerwca we wspólnej akcji SG i CBŚP, przy wsparciu Europolu w ramach tej sprawy zatrzymano kolejne osoby.

Wyniki przeszukań

- W wyniku przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w dziesięciu miejscach na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i lubuskiego zatrzymano 7 Polaków i jednego obywatela Wietnamu - zaznaczyła Jurkiewicz.

Dodała, że osoby te są podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej trudniącej się organizowaniem cudzoziemcom pochodzenia arabskiego i wietnamskiego przerzutu z Rumunii do Polski i dalej do Europy Zachodniej, głównie do Niemiec, Francji i Anglii.


- Cudzoziemcy byli przewożeni przez granicę w specjalnie skonstruowanych skrytkach w pojazdach ciężarowych czy busach. Ukrywani byli także w przewożonym ładunku, np. w piecach centralnego ogrzewania z podajnikiem - powiedziała Jurkiewicz. Wewnątrz pieca przewożono ludzi w maskach i z butlami z tlenem.

Przerzut 30 cudzoziemców udaremniony

Przemycani cudzoziemcy mieli być również ukrywani pomiędzy kolejnymi etapami podróży w kryjówkach na terenie województwa lubuskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Członkowie grupy posiadali również specjalnie w tym celu przygotowane samochody-chłodnie ze skrytkami do przewożenia w ukryciu do 6 osób.

REKLAMA

- W trakcie prowadzonej sprawy udaremniono łącznie przerzut 30 cudzoziemców pochodzenia arabskiego i obywateli Wietnamu - powiedziała Iwona Jurkiewicz.

Zarzuty dla przemytników

Rzecznik PK poinformowała, że zatrzymani w ostatniej akcji usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy RP kwalifikowane z art. 264 par. 3 kk.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec czterech podejrzanych prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - przekazała Ewa Bialik.

Dodała, że wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Z kolei jak informuje CBŚP, sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania, także na terenie Unii Europejskiej. 

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej