IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta

2020-07-17, 16:46

IPN będzie mógł dalej ścigać zbrodnie komunistów. Jest decyzja prezydenta
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Garsya/ Shutterstock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Ustawa wejdzie w życie 31 lipca br., co zapobiegnie temu, że część tych zbrodni przedawni się 1 sierpnia br.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę znoszącą przedawnienie zbrodni komunistycznych
  • Dzięki nowemu prawu, prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej nadal będą mogli ścigać ludzi odpowiedzialnych za popełnione w Polsce komunistyczne zbrodnie
  • Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, że bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych rozpoczyna się 1 sierpnia 1990 roku, a do ustania karalności dochodzi po 40 latach, jeśli chodzi o zabójstwo, zbrodnię wojenną lub przeciwko ludzkości oraz po 30 latach, gdy chodzi o inną zbrodnię komunistyczną. Za te drugie nie można byłoby karać od 1 sierpnia tego roku. Nowelizacja zmienia te przepisy i wprowadza zapis, że zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu
  • Autorzy projektu ustawy przy tworzeniu nowych przepisów powołali się na Europejski Trybunał Praw Człowieka
  • Jak napisano w uzasadnieniu ustawy, stoi on na stanowisku, że "do obowiązków demokratycznego państwa prawnego należy osądzenie zbrodni, które zostały popełnione w ustrojach totalitarnych (autorytarnych) i nie były ścigane z przyczyn politycznych"

Powiązany Artykuł

ZOMO stan wojenny PAP Arch-1200.jpg
Komunistyczne zbrodnie bez przedawnienia. Sejm zdecydował ws. ustawy

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przygotowana przez posłów PiS, wprowadza zapis, że zbrodnie komunistyczne nie będą ulegać przedawnieniu. Oznacza to, że prokuratorzy pionu śledczego IPN będą mieli nadal obowiązek ścigania ich sprawców.


Posłuchaj

Prezydent podpisał ustawę, na mocy której zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Zbrodnia wciąż podlega karze

Zgodnie z art. 4 ust. 1a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości (które się nie przedawniają), rozpoczyna się od 1 sierpnia 1990 r. W ustawie zapisano, że gdy dany czyn jest zbrodnią zabójstwa, to jego karalność ustaje po 40 latach (czyli w 2030 r.), natomiast, gdy czyn stanowi inną zbrodnię komunistyczną, to po 30 latach (czyli w tym roku). Przyjęta przez Sejm, poparta przez Senat wraz z poprawkami i podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy wprowadziła uchylenie tego przepisu (art. 4 ust. 1a).

Czytaj także: 

Dla prokuratorów IPN ściganie sprawców zbrodni komunistycznych, podobnie jak np. zbrodni nazistowskich, wynika z ustawy o IPN. Przepisy określają zbrodnie komunistyczne jako represje lub inne formy naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, które popełnili funkcjonariusze państwa komunistycznego w latach 1917-90 i były przestępstwami według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia. Rok 1917 wynika z nowelizacji ustawy o IPN, która w 2016 r. rozszerzyła zakres czasowy dotyczący wydarzeń będących przedmiotem działalności Instytutu; wcześniej były to lata 1939-90.

Powiązany Artykuł

pap_20190721_0E2 (1) (1).jpg
75-lecie obławy augustowskiej. "Ta zbrodnia dobrze ilustruje działania Sowietów"

Do kategorii zbrodni komunistycznych zaliczają się również przestępstwa przeciwko dokumentom - ich fałszowanie przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego na szkodę osób trzecich - zgodnie z tzw. ustawą lustracyjną (o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-90).

Niespełna 131 postępowań

Z informacji pionu śledczego IPN, przekazanych na wcześniejszym etapie prac Sejmu, wynika, że w Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzonych jest obecnie 431 postępowań w sprawach o zbrodnie komunistyczne. W ponad 300 z nich zastosowano kwalifikację jako zbrodni przeciwko ludzkości, które nie ulegają przedawnieniu. 

Liczba postępowań dotyczących zbrodni komunistycznych, które są prowadzone przez prokuratorów IPN może ulec zwiększeniu, o ile pojawią odpowiednie ku temu przesłanki. 


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej