Posłowie rozpoczęli prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym
Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbyło się dziś w poniedziałek czytanie przedłożonych przepisów. Projekt przewiduje utworzenie funduszu, który ma służyć poprawie zdrowia i jakości życia Polaków.
2020-07-21, 01:00
Środki z funduszu będą przekazywane m.in. na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej dzieciom, profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym szczególnie chorób nowotworowych i rzadkich czy modernizację i doposażanie placówek medycznych.
Realizacja zapowiedzi prezydenta
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił, że projekt jest realizacją obietnicy prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej konieczności wsparcia dostępu do innowacyjnych świadczeń medycznych. Stwierdza, że powołanie Funduszu Medycznego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym dotyczącym poszerzenia dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię. Dodaje, że pozwoli to również na uzyskiwanie przez dzieci i innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, świadczeń opieki zdrowotnej w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności również poza granicami Polski.
Roczny budżet funduszu wyniesie 4 miliardy złotych. Wyjątkiem będzie rok bieżący, w którym będą to 2 miliardy złotych.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![duda wro 20704207 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/c72f65d2-b36a-4811-a5df-514f2fe18969.jpg)
"Niezwykle cenna inicjatywa". Łukasz Szumowski o prezydenckim wsparciu ochrony zdrowia
- "Zwiększy dostępność leczenia chorób rzadkich". Rzecznik resortu zdrowia o Funduszu Medycznym
- 4 mld zł rocznie. Prezydencki projekt ustawy o Funduszu Medycznym trafił do Sejmu
Opozycja krytyczna
Krytyczne uwagi pod adresem przedłożonych przepisów zgłosili w trakcie pierwszego czytania posłowie opozycji. Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej mówił, że projekt został źle przygotowany od strony merytorycznej. W jego ocenie Funduszu Medycznego nie zasilą żadne dodatkowe środki z budżetu państwa, ponieważ tegoroczna ustawa budżetowa została już uchwalona.
Posłuchaj
Poseł KO uważa, że projekt ingeruje w działania ministra zdrowia. W ocenie Rajmunda Millera, zapisy projektu dotyczą zadań, które powinien wykonywać wspomniany minister.
REKLAMA
Obóz rządzący za projektem
Projekt został natomiast pozytywnie oceniony przez stronę rządową. Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski mówił, że proponowane przepisy uzupełniają działania, które zostały już podjęte, jak Narodowa Strategia Onkologiczna czy zostaną podjęte jak Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Stwierdza, że Fundusz Medyczny nie tylko spina klamrą te dwa obszary, ale ma znacznie szerszy zakres np. infrastrukturę, modernizację szpitali.
Posłuchaj
Posłowie z komisji zdrowia skierowali projekt do dalszych prac w podkomisji sejmowej.
REKLAMA
ms
REKLAMA