"Wyjątkowy rodzaj rekolekcji w drodze". Pielgrzymi wyruszyli z Warszawy na Jasną Górę
W formie sztafety i duchowo - tak z powodu epidemii będą w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę pątnicy ze stolicy. Pierwsi wyszli w środę z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie reprezentanci 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin na czele z bp. Markiem Solarczykiem.
2020-08-05, 11:00
Powiązany Artykuł
Zmiany w pielgrzymkach na Jasną Górę. Z archidiecezji gdańskiej wyruszy "pielgrzymkowa sztafeta"
6 sierpnia wyjdą również tylko delegacje 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17".
Ci, którzy są na miejscu, zaproszeni zostali do pielgrzymowania duchowego. Na tę formę w całości zdecydowali się np. uczestnicy 40. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która na pątniczy szlak ruszała 5 sierpnia. Zaproponowali oni pątnikom wydarzenia stacjonarne w stołecznym kościele akademickim św. Anny.
- Pielgrzymka to wyjątkowy rodzaj rekolekcji w drodze, kiedy człowiek zostawia dotychczasowe przyzwyczajenie, luksus, pozwalając się prowadzić Bogu i Jego opatrzności - powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który w tym roku idzie już po raz piętnasty. Przyznał, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie zupełnie inne. - Nie będzie śpiewów, wołania bracie czy siostro. Będziemy iść samotnie w milczeniu. Będzie to okazja do osobistej refleksji i modlitwy - powiedział hierarcha.
REKLAMA
W ramach 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin wraz z biskupem na Jasną Górę będzie szło jeszcze czterech księży. Codziennie będą się wymieniać, pokonując po dwóch przeznaczony na dany dzień odcinek trasy.
Powiązany Artykuł
Jasna Góra: 8. Pielgrzymka Żywego Różańca w zmienionej formie
Historyczne korelacje
W ocenie biskupa tegoroczna sytuacja związana z epidemią jest w jakiejś mierze podobna do tej sprzed stu lat, kiedy w tych sierpniowych dniach Warszawa przygotowywała się do obrony przed nacierającą armią bolszewicką.
- Na front nie poszli wszyscy, którzy chcieli, ale tylko mężczyźni w sile wielu oraz młodzież. Natomiast ogromna rzesza ludzi została w swoich domach, co nie znaczy, że im nie zależało. Łączyli się duchowo, modląc się w świątyniach, po domach, przygotowując zaopatrzenie dla polskich żołnierzy, opatrując rannych, tych, którzy wracali z pola bitew - zwrócił uwagę bp Solarczyk.
Zapewnił, że przemierzając kolejne kilometry w drodze na Jasną Górę, będzie niósł wraz z innymi kapłanami intencje wszystkich, którzy gdyby nie epidemia, podążyliby wraz z nimi. - Będziemy także w modlitwie pamiętali o tych, którzy co roku witali nas po drodze, wspierali, dzielili się tym, co mieli - powiedział biskup.
REKLAMA
Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne również trasa 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin została zmieniona. Będą omijane miejsca, gdzie w ostatnim czasie notowano zakażenia. - Codzienne msze św. będziemy odprawiali na trasie, nie wchodząc do kościołów, ani żadnych kaplic - poinformował bp Solarczyk.
Nawiedzanie kościołów nowennowych
Resztę pątników zaproszono do duchowego pielgrzymowania. - Jedną z form może być nawiedzanie tzw. kościołów nowennowych w diecezji warszawsko-praskiej, w których codziennie będzie msza św. celebrowana przez któregoś z biskupów, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski - wszystko w ramach przygotowań do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą - powiedział hierarcha.
Dla tych, którzy potrzebują nieco wysiłku fizycznego, zdaniem bp. Solarczyka pewną formą może być pielgrzymowanie piesze do miejscowych sanktuariów. - Na terenie Warszawy jest na przykład konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej, stołeczne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Matki Bożej z Lourdes. W Sulejówku jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, w Loretto koło Wyszkowa - Matki Bożej Loretańskiej, czy w Mińsku Mazowieckim - Matki Bożej Anielskiej nazywanej Hallerowską - zauważył duchowny.
W ramach duchowego wędrowania uczestnicy 40. WAPM każdego dnia w kościele akademickim św. Anny w Warszawie będą mogli spotykać się na mszach św. o godz. 20. Następnie oprawę do pielgrzymkowego Apelu Jasnogórskiego zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe - np.: 5 sierpnia grupa czarno-biała, 6 sierpnia - czerwona, a ostatniego dnia (14 sierpnia) - grupa biało-zielona.
REKLAMA
- Wszystkim uczestnikom pielgrzymki zostaną zapewnione "Przewodniki duchowe" oraz inne materiały, które pomogą duchowo przeżyć ten czas - zapewnił przewodnik i rektor kościoła akademickiego św. Anny ks. Krzysztof Siwek. Dodał, że oprócz transmitowania wydarzeń stacjonarnych każdego dnia będą internetowe transmitowane na żywo, m.in. godzinki, konferencje, różaniec i koronka do miłosierdzia Bożego.
"Jak rozkochać się w mszy świętej"
Specjalny program duchowy przygotowała także 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza zwana paulińską. W dniach 6-14 sierpnia, pielgrzymi będą łączyć się na codziennej mszy św. w kościele Świętego Ducha w Warszawie. Liturgie z konkretnym przesłaniem na dany dzień będą celebrowane o godz. 9 i 17. Myślą przewodnią rekolekcji, które poprowadzi paulin o. Zbigniew Ptak, będą słowa - "Jak rozkochać się w mszy świętej".
W ramach 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" 6 sierpnia "fizycznie w drogę wyruszą jedynie przewodnicy grup. - Codzienne msze św. w kościołach i sanktuariach na trasie będą transmitowane dla pątników duchowych za pośrednictwem radia PallottiFM oraz w telewizji internetowej PallottiTV - powiedział przewodnik pallotyn ks. Wojciech Świderski SAC.
Co roku pątnicy idą na Jasną Górę na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
REKLAMA
pb
REKLAMA