Podpisano polsko-amerykańską umowę o współpracy wojskowej. Znamy szczegóły

2020-08-15, 11:22

Podpisano polsko-amerykańską umowę o współpracy wojskowej. Znamy szczegóły
Od lewej: Mike Pompeo, Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Paweł Supernak

W Warszawie w Pałacu Prezydenckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej. Dokument podpisano w obecności prezydenta Andrzeja Dudy.

Powiązany Artykuł

pompeo_morawiecki1200.jpg
Współpraca obronna i ekonomiczna oraz pandemia wśród tematów rozmów premiera i Mike'a Pompeo

Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Na jego lokalizację wyznaczono Poznań. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej.

Bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej Polska - podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie - zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o podpisaniu umowy wojskowej z USA (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 
"Przypominamy, że obecność wojsk USA w Polsce, oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem, niesie ze sobą także korzyści gospodarcze w postaci inwestycji w obiekty budowlane, nowe miejsca pracy czy wydatki na rynku lokalnym dokonywane przez żołnierzy amerykańskich" - napisano w komunikacie MON.

Baza w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

Czytaj także:

Podpisywana dzisiaj umowa ma swój początek w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas to prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali ogólny dokument o przysłaniu do Polski tysiąca amerykańskich żołnierzy. Po spotkaniu w Waszyngtonie rozpoczęły się negocjacje, które zakończyły się dwa tygodnie temu.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej