X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mike Pompeo w Polsce. Krzysztof Szczerski ujawnia plan i cel wizyty

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 07:40
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo 15 sierpnia weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej, spotka się także z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Mike Pompeo i szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą też umowę o współpracy wojskowej.
Mike Pompeo
Mike PompeoFoto: Jaap Arriens/Xinhua News/East News
  • Za tydzień Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę rozszerzającą współpracę militarną. Dokumenty dotyczące uzgodnionego 30 lipca porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej podpiszą minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo
  • Podpisanie umowy, która rozszerza współpracę militarną z USA, to konsekwencja dwóch wcześniejszych deklaracji, jakie podpisali w ubiegłym roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Politycy uzgodnili wtedy, że armia amerykańska zmieni formę obecności w naszym kraju z rotacyjnej na stałą
  • Zapowiedziano również, że zwiększy się liczba żołnierzy US Army o tysiąc osób, co da w sumie 5,5 tysiąca mundurowych zza oceanu na terenie naszego kraju
  • Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych
shutterstock mike pompeo 1200.jpg
Pompeo potwierdza swój przyjazd do Polski. Jest data wizyty

- Sekretarz stanu USA Mike Pompeo złoży wizytę w Polsce 15 sierpnia - potwierdził Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Pompeo będzie w naszym kraju w podwójnym charakterze. Jako sekretarz stanu USA spotka się z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Z kolei jako reprezentant amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w uroczystościach upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej

- Pompeo - również jako reprezentant Donalda Trumpa - będzie w Warszawie podpisywał umowę o współpracy wojskowej między Polską a USA. Negocjacje umowy niedawno się zakończyły; Jest ona wypełnieniem woli prezydentów Polski i USA wyrażonej w deklaracjach podpisanych przez obu przywódców w ubiegłym roku w Waszyngtonie o zwiększeniu obecności armii amerykańskiej w Polsce, także w sensie dowództwa V korpusu - powiedział prezydencki minister.


Posłuchaj
00:22 blaszczak-umowa.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak: termin podpisania umowy z USA ma wymiar symboliczny, a sam dokument daje Polsce większe bezpieczeństwo (IAR)

 

Udział w oficjalnych obchodach, spotkanie z szefem rządu

Zaznaczył, że umowa ta obecnie przechodzi konieczne uzgodnienia wewnątrz administracji obu państw, w trybie międzyresortowym w polskim rządzie oraz między departamentami w USA. - Gdy te wewnętrzne procedury zakończą się terminowo, a tak przewidujemy, to umowa będzie gotowa do podpisania 15 sierpnia. Ze strony Polski, w obecności prezydenta, w Pałacu Prezydenckim, podpisze ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a ze strony amerykańskiej sekretarz stanu Mike Pompeo - poinformował Krzysztof Szczerski.

Czytaj także: 

Po ceremonii podpisania polsko-amerykańskiej umowy wojskowej prezydent Duda przyjmie sekretarza stanu USA na rozmowę. Następnie Pompeo będzie uczestniczył w uroczystościach na pl. Piłsudskiego związanych z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, amerykański sekretarz stanu będzie jednym z zagranicznych gości, którzy przybędą na te uroczystości.

Zaplanowane jest też spotkanie Pompeo z premierem Mateuszem Morawieckim.

Czterech "przyjaciół Ameryki"

Pompeo poinformował w środę, że w poniedziałek udaje się w podróż do Czech, Słowenii, Austrii oraz Polski, nazywając te państwa "przyjaciółmi Ameryki". - Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż - powiedział Pompeo na konferencji prasowej w Departamencie Stanu.

W czwartek Departament Stanu poinformował, że Pompeo podczas podróży do Europy Środkowo-Wschodniej będzie rozmawiał o przegrupowaniu amerykańskich wojsk oraz o Rosji i Chinach. Jak informuje Departament Stanu, 15 sierpnia w Warszawie Pompeo spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Omawiana będzie nowa umowa dotycząca obronności, kwestia wychodzenia z epidemii koronawirusa, bezpieczeństwo sieci 5G oraz "poprawa regionalnego (rynku) energii i infrastruktury przez Inicjatywę Trójmorza".

Departament Stanu podał, że podczas pobytu w Polsce sekretarz stanu USA upamiętni także Bitwę Warszawską, której setna rocznica przypada 15 sierpnia.

"Przewodni element" dowództwa

Wizyta Pompeo odbędzie się po tym, jak w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan wycofania prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Spośród nich 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Prezydent USA Donald Trump uzasadnia ten krok tym, że władze RFN za mało wydają na obronność.

Pod koniec lipca b.r. minister obrony USA Mark Esper przekazał, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM). Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego.

Czytaj także:

Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska "planuje rotację do Polski »przewodniego elementu« nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o »podziale obciążenia«, tak jak zostało wcześniej obiecane".

Deklaracje prezydentów

Tydzień temu w piątek, o zakończeniu negocjacji pomiędzy polską a USA dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju poinformowali na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher i szef MON Mariusz Błaszczak. 

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA.

Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych. W Poznaniu będzie wysunięte dowództwo dywizyjne, w Drawsku Pomorskim powstaje nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego, a w Łasku będzie siedziba eskadry amerykańskich dronów.


mbl

Czytaj także

"Bohaterowie cywilizacji zachodniej". Biały Dom przypomina słowa Trumpa o powstańcach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 00:50
W rocznicę Powstania Warszawskiego na stronie internetowej Białego Domu przypomniano o przemówieniu prezydenta USA Donalda Trumpa na placu Krasińskich z lipca 2017 r. Artykuł o tym zatytułowano "Bohaterowie zachodniej cywilizacji: 76 lat po Powstaniu Warszawskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Pentagonu: umowa z Polską ws. wojskowej obecności zwiększy odstraszanie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 19:11
Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
rozwiń zwiń