Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obowiązkiem Polaków jest szerzenie wiedzy o bohaterstwie żołnierzy, którzy uratowali Polskę i Europę w 1920 r. Napisane m.in. przez premiera teksty, pokazujące wagę Bitwy Warszawskiej, opublikowano z okazji rocznicy w ponad 30 krajach.

2020-08-16, 22:21

Premier: naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy
Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj / KPRM / Twitter.com
  • Premier podzielił się z internautami odnośnikiem do swojego artykułu w austriackich mediach
  • Mateusz Morawiecki podkreślił, że o Bitwie Warszawskiej powinno uczyć się wszędzie
  • Artykuły polskiego premiera, a także innych osób zaangażowanych w akcję "Opowiadamy Polskę światu" znalazły się w mediach ponad 30 państw na świecie

"O Bitwie Warszawskiej - jednej z najważniejszych batalii w historii Europy i całego świata powinno uczyć się wszędzie" - napisał Mateusz Morawiecki w niedzielę na swoim koncie na Facebooku.

Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki narodowy free tt-663.jpg
Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

Artykuł premiera w zagranicznych mediach

"Naszym obowiązkiem jest szerzyć wiedzę o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy uratowali odradzającą się Polskę i resztę kontynentu przed bolszewickim totalitaryzmem" - podkreślił premier, dzieląc się z użytkownikami linkiem do artykułu swojego autorstwa, który ukazał się na stronach austriackiego dziennika "Die Presse".

Tekst Mateusza Morawieckiego, w którym opisuje on miejsce Bitwy Warszawskiej w dziejach Europy i Polski, powstał w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu". Przedsięwzięcie z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej przygotował Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

REKLAMA

"Wojna polsko-radziecka to punkt węzłowy dla całej Europy" - pisze w artykule Mateusz Morawiecki. Polski premier przypomina, że stoczona 15 sierpnia 1920 r. bitwa powinna być wymieniana "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".

Zobacz także:

Mateusz Morawiecki opisuje następnie Bitwę Warszawską jako kulminacyjny moment kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego, który skonsolidował się "wokół najbardziej nowoczesnych pojęć - pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych".

Powiązany Artykuł

duda_wojsko1200.jpg
Prezydent: nie byłoby dzisiejszej Polski, gdyby nie bohaterstwo zapisane na kartach historii

Okolicznościowe artykuły na całym świecie

Okolicznościowe artykuły autorstwa nie tylko premiera Mateusza Morawieckiego, ale także historyka i sowietologa prof. Andrzeja Nowaka oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka ukazywały się w piątek, sobotę i niedzielę w internetowych i drukowanych edycjach dzienników, tygodników i magazynów na całym świecie.

REKLAMA

Inicjatywa była też wspierana przez polskie misje dyplomatyczne. Jak piszą organizatorzy akcji, teksty dotarły do czytelników w ponad 30 krajach świata.

Artykuł premiera ukazał się m.in. we francuskim dzienniku "L'Opinion", włoskiej "La Stampie", węgierskim "Magyar Nemzet”, czeskich "Lidovych Novinach", austriackim "Die Presse", izraelskim "Israel Hajom" czy w tureckiej agencji prasowej Anatolia.

W ramach projektu teksty m.in. polskiego premiera ukazały się też w Grecji, Hiszpanii, Bułgarii, Serbii, Słowenii, Czarnogórze, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Malcie, w Niemczech, ale także w Algierii, Indonezji, Armenii, Egipcie, Peru, Wenezueli i Katarze.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej