"Przelewali krew za naszą wolność". Uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego

Na cmentarzu komunalnym w Rybniku odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego. Przy zbiorowej mogile dowódców powstańczego zrywu wieńce złożyli między innymi przedstawiciele rządu i samorządów.

2020-08-19, 12:15

"Przelewali krew za naszą wolność". Uroczystości upamiętniające setną rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Powiązany Artykuł

I powstanie śląskie_1200.jpg

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec złożył doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski. - Ziemia rybnicka należała do tych najbardziej walczących, dlatego leżą tutaj w kwaterze dowódcy Powstań Śląskich, na czele z Alfonsem Zgrzebniokiem - przypomniał Czesław Sobierajski. Dodał, że wieniec prezydenta na tym cmentarzu został złożony po raz pierwszy.

- Dla nas to wielki honor, a myślę, że i powstańcy śląscy spoglądają na nas z nieba i mówią: "No wreszcie i tutaj" - powiedział Czesław Sobierajski.


Posłuchaj

Rocznica II Powstania Śląskiego (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Zwycięstwo w powstaniu

Wieniec złożył także minister środowiska Michał Woś. Przypomniał znaczenie Powstania dla historii naszego kraju.

REKLAMA

- Drugie Powstanie Śląskie to było jedno z pięciu zrywów powstańczych w historii Polski, które zakończyło się zwycięstwem, które zostało mądrze zakończone po osiągnięciu swoich celów - wskazywał minister Woś. Dodał, że trzeba pamiętać o tych, którzy przelewali krew za naszą wolność.

Uroczystości upamiętniające powstanie odbędą się także w Katowicach. W południe pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przy alei Korfantego złożone zostaną okolicznościowe kwiaty i wieńce. W wydarzeniu weźmie udział między innymi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej