Rada Gabinetowa ws. koronawirusa. Prezydent: przewidywania na przyszłość są dobre
Zwołana na wniosek prezydenta Rada Gabinetowa omówiła sytuację w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Wśród tematów, które prezydent Andrzej Duda poruszył z przedstawicielami rządu, była sytuacja w szkołach po rozpoczęciu nowego roku szkolnego i powrocie do nauczania stacjonarnego, przygotowanie służby zdrowia do jesiennego wzrostu zachorowań na koronawirusa oraz kwestie kondycji ekonomicznej państwa.
2020-09-04, 17:47
- Zakończyło się posiedzenie Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta
- Andrzej Duda poinformował o sytuacji epidemicznej w Polsce
- "Sytuacja gospodarcza jest trudna, ale lepsza niż w innych państwach UE" - mówił prezydent
- Andrzej Duda podkreślił znaczenie pomocy państwa w poprawie sytuacji gospodarczej Polski
Podsumowując 2,5-godzinne posiedzenie Rady Gabinetowej, prezydent podkreślił, że według informacji otrzymanych od rządu Polska całkiem nieźle radzi sobie z pandemią. Jak mówił, jest to możliwe "dzięki bardzo wytężonej pracy i wielu mądrym, bardzo racjonalnym decyzjom".
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Ogniska koronawirusa głównie w zakładach pracy i na weselach". Prezydent apeluje o rozwagę
Sytuacja epidemiczna w Polsce
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że od początku epidemii w Polsce potwierdzono 69 tysięcy przypadków koronawirusa, zmarły 2092 osoby. Podkreślił, że wśród ofiar śmiertelnych od początku pandemii w Polsce nie ma ani jednego dziecka.
Posłuchaj
Przekazując informację o stanie przygotowania służby zdrowia na jesienny wzrost zachorowań na grypę i COVID-19, Andrzej Duda mówił, że "nie ma absolutnie mowy o tym, żeby w jakikolwiek sposób, gdziekolwiek brakowało środków ochrony czy brakowało przede wszystkim respiratorów". Podkreślił, że w tej chwili w Polsce jest dostępnych ponad 1000 respiratorów. Korzystają z nich 83 osoby.
- Prezydent z ministrami o koronawirusie i gospodarce. Dziś Rada Gabinetowa
- Wyzdrowiało ponad 49 tys. osób, są kolejne zakażenia koronawirusem. Nowe dane MZ
Prezydent zaapelował jednocześnie o noszenie maseczek ochronnych i zachowanie dystansu społecznego. Jak mówił, epidemia w Polsce ma od pewnego czasu charakter ogniskowy - pojawia się w zakładach pracy i na weselach. Tam dochodzi do wielu zakażeń. - Maseczki plus dystans są środkami, które w ogromnym stopniu zabezpieczają przed zachorowaniem w związku z koronawirusem - podkreślał Andrzej Duda.
Posłuchaj
Prezydent poprosił, aby podchodzić do sprawy ochrony "z rozsądkiem" - bez lekceważenia, ale "jednocześnie racjonalnie i spokojnie też, żeby nie popadać w jakąś przesadę, panikę". - Racjonalność zachowania ma znaczenie fundamentalne - mówił prezydent. Zaapelował też o rozsądne zachowanie podczas spotkań rodzinnych.
Sprawy gospodarcze
W podsumowaniu spotkania Rady Gabinetowej prezydent wskazał też, że wpływ koronawirusa na polską gospodarkę jest wprawdzie bardzo negatywny, ale mniej odczuwalny niż w innych krajach. Jak mówił, nasza ekonomia poradziła sobie z kryzysem wywołanym pandemią lepiej niż wiele innych gospodarek krajów Unii Europejskiej.
Posłuchaj
Tak ma się między innymi kwestia spadku PKB. Jak mówił prezydent, w drugim kwartale tego roku polska gospodarka skurczyła się o 8 procent. Podkreślał, że choć "to nie jest sytuacja ani dobra, ani łatwa", to "w wielu krajach UE sytuacja jest znacznie gorsza".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rośnie poparcie dla premiera. Nowy sondaż CBOS
Przypomniał, że najmocniej ucierpiały branże turystyczna i transportowa. Zwrócił zarazem uwagę na popularność wprowadzonego w wakacje bonu turystycznego. Wyrażając nadzieję, że "bon będzie stopniowo zasilał branżę turystyczną, i że dzięki temu będzie jej łatwiej wrócić do normalnego funkcjonowania", prezydent mówił, że według szacunków wydanych zostanie około 5 milionów bonów w całym kraju. Do tej pory pobrano ich milion.
Prezydent dodał, że "w drugim kwartale Polska notuje też 110 miliardów złotych deficytu budżetowego. W związku z powyższym skutki pandemii i zatrzymania gospodarczego, które nastąpiło w związku z nią, są bardzo widoczne".
Wzrost bezrobocia i prognozy na przyszłość
Posłuchaj
Andrzej Duda mówił też, że z powodu pandemii bezrobocie wprawdzie wzrosło, ale - jak ocenił - niedużo. Przypomniał, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy bezrobocie utrzymuje się na zbliżonym poziomie i wynosi obecnie 6,1 procent. W skali całego kraju bez pracy pozostaje nieco ponad milion osób.
Prezydent Andrzej Duda powiedział też, że najtrudniejszy okres jest już za polską gospodarką. Wskazał, że prognozy są pozytywne i to zarówno jeżeli chodzi o ściągalność podatków, jak i o zmniejszanie deficytu budżetowego.
REKLAMA
- Nowe czerwone i żółte strefy zagrożenia. Zobacz, które powiaty mają inne zasady bezpieczeństwa
- Obostrzenia sanitarne i nowe reguły w czasie epidemii. Sprawdź, co muszą wiedzieć uczniowie i rodzice
- Przewidywania na przyszłość dotyczące dynamiki PKB są prognozami dobrymi i mamy nadzieję, że w tym właśnie dobrym kierunku będzie dalej podążała sytuacja - mówił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że "oczywiście wszyscy są bardzo wyczuleni, gotowi w każdej chwili na podjęcie dodatkowych działań zabezpieczających".
Posłuchaj
Andrzej Duda dodał, że polskie firmy bardzo skorzystały na wsparciu, którego udzieliło im państwo, przygotowując kolejne pakiety pomocy w ramach tarcz antykryzysowych.
Podczas narady omówiono również sytuację na granicach w kontekście wydarzeń na Białorusi i ewentualnego napływu obywateli tego kraju do Polski. Poprzednio prezydent zwołał Radę Gabinetową w połowie marca, także w związku z pandemią koronawirusa. Prezydent i ministrowie omawiali wówczas przygotowany przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki.
REKLAMA
jmo
REKLAMA