more_horiz
Wiadomości

Kolejne próbki wody pobrane przy ujściu Wisły. Pomorski sanepid podał wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 15:35
Czwartkowe wyniki badania wody pobranej przed dwoma dniami z Zatoki Gdańskiej, w rejonie ujścia Wisły, wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. To piąta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
Most pontonowy i miejsce zrzutu ścieków do Wisły po awarii kolektorów przesyłowych oczyszczalni Czajka
Most pontonowy i miejsce zrzutu ścieków do Wisły po awarii kolektorów przesyłowych oczyszczalni "Czajka"Foto: PAP/Mateusz Marek

Wojewódzka Sanitarna Stacja Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku poinformowała w czwartek o wynikach badań próbek wody pobranych u ujścia Wisły 8 września.

wisław czajka pap 1200.jpg
Minister środowiska: można mówić o gigantycznych nieprawidłowościach w "Czajce"

Jakoś wody odpowiada wymaganiom

Z komunikatu zamieszczonego przez stację na jej stronie internetowej wynika, że jakość wody "w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli".

To kolejny, piąty już z rzędu dzień, w którym WSSE podaje wyniki badań próbek wody pobranej z Zatoki Gdańskiej w rejonie, gdzie uchodzi do niej Wisła. Także poprzednie analizy wykazały, że jakość wody odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Czytaj również:

Pracownicy Sanepidu codziennie pobierają, a następnie poddają badaniom, próbki wody z okolic gdańskiego Świbna oraz Mikoszewa, czyli punktów leżących na wysokości dwóch przeciwległych brzegów Wisły. Są to miejsca, w których w sezonie wakacyjnym organizowane są kąpieliska.

Badania mają związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Pierwsze próbki pobrano 4 września, kiedy to fala niosąca z sobą nieczystości ze stolicy dotarła do ujściowego odcinka Wisły.

czajka wisła pap 1200.jpg
"Skutki będą poważniejsze niż w ubiegłym roku". Wody Polskie ostrzegają po awarii w "Czajce"

Profilaktyczny apel po awarii "Czajki"

Sanepid przypomina, że na terenie województwa pomorskiego "brak jest ujęć wody potencjalnie narażonych na zanieczyszczenie w związku z awarią" sieci przesyłowej warszawskiej "Czajki". Służby wojewody pomorskiego profilaktycznie apelują o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej i Wisły. Ostrzeżenie kierowane jest zwłaszcza do osób uprawiających sporty wodne, wędkarzy, rolników pobierających wodę z Wisły do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Szacuje się, że do poniedziałku 7 września do rzeki trafiło już ponad 2,5 mln metrów sześciennych ścieków. Aktualnie w stolicy trwają prace przy budowie tymczasowego kolektora, którym mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". W środę wojsko zakończyło budowę mostu pontonowego na Wiśle, na którym ma zostać zainstalowany rurociąg.

Zrzut ścieków do Wisły w 2019 roku ujęty w obiektywie Polskiego Radia. Zobacz nasz film z drona:

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu. W jej efekcie nieczystości także były zrzucane do Wisły.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem