Po awarii w "Czajce". Rozpoczął się próbny przesył ścieków po moście pontonowym
"Rozpoczęliśmy próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym, teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność tego systemu" - przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
2020-09-19, 13:41
Taki przesył ścieków to konsekwencja awarii rurociągu, który odprowadzał je do oczyszczalni "Czajka".
Powiązany Artykuł
Prezes Wód Polskich: awaria "Czajki" to zagrożenie życia i zdrowia, miasto spóźnione w działaniach
Do awarii tej doszło pod koniec sierpnia. W ubiegłym tygodniu ruszyła budowa mostu pontonowego na Wiśle, który ma podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni "Czajka".
Jak przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, w piątek wieczorem rozpoczęto próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. "Teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność rurociągu, a także monitoruje pracę systemu pompującego ścieki do rur. Musimy mieć pewność, że awaryjny system jest bezpieczny i będzie wydajny" - podkreślił Trzaskowski.
- Awaria "Czajki". Do Wisły wpadło ponad milion metrów sześciennych ścieków więcej niż rok temu
- Prokuratura przesłuchuje świadków ws. "Czajki". Ustalono godzinę awarii
Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia. Od tego czasu nieczystości, poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie, są zrzucane do Wisły. Decyzja o budowie mostu pontonowego, który ma pomóc władzom Warszawy w walce ze skutkami awarii rurociągu doprowadzającego ścieki do "Czajki", zapadła 31 sierpnia.
Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Zbudowanym z inicjatywy rządu i sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni w czasie, gdy MPWiK naprawiał układ pod Wisłą, do połowy listopada.
Tym razem koszty budowy i utrzymania instalacji poniesie stolica. Decyzją prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy nieodpłatnie zostaną użyczone miastu rury niezbędne do obsługi tego przesyłu.
itom
REKLAMA
REKLAMA