Filmy o Solidarności i spotkania z jej bohaterami. Trwa festiwal NNW

2020-09-26, 03:28

Filmy o Solidarności i spotkania z jej bohaterami. Trwa festiwal NNW
Teren przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Foto: Patryk Kosmider/ Shutterstock

W trzecim dniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni, publiczność będzie mogła obejrzeć filmy poświęcone historii Solidarności i jej bohaterom, m.in. Kornelowi Morawieckiemu. Pokazom filmów fabularnych i dokumentów będą towarzyszyły debaty, między innymi o przyszłości Europy i o Białorusi. 

Jednym z zaprezentowanych filmów będzie "Konspirator" w reżyserii Sławomira Koehlera, To film pokazujący historię Solidarności. Jak mówi twórca dokumentu, bohaterem obrazu jest Andrzej Michałowski, który opowiada, co się wydarzyło po sierpniu 1980 roku.

Powiązany Artykuł

piotr gliński nnw pap 1200.jpg
"Prawda historyczna jest dla wspólnoty jak chleb". Gliński podczas otwarcia Festiwalu NNW

"Prawdziwi działacze Solidarności"

Reżyser "Konspiratora" zaznacza, że od lat podczas przywoływania historii Solidarności często wymieniane są te same osoby. - Chciałem pokazać prawdziwych działaczy Solidarności, którzy właśnie są mniej znani, którzy byli gdzieś tam w cieniu - wyjaśnia.


Posłuchaj

Sławomira Koehlera: "Konspirator" pokazuje prawdziwych, mniej znanych bohaterów Solidarności (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Po filmie, w spotkaniu z publicznością weźmie udział bohater tego obrazu Andrzej Michałowski. Podkreśla, że nie czuje się bohaterem, bo nie działał ze względu na pieniądze czy sławę. Jak mówi, jego "walka zaczęła się od grudnia 1970". - To była lekcja historii, patriotyzmu, kiedy biłem się na ulicach Gdańska, widziałem tych wszystkich pomordowanych. We mnie to wszystko zostało - zaznacza. 


Posłuchaj

Andrzej Michałowski mówi, że w sierpniu 1980 roku nie zawahał się ani przez moment, czy przystąpić do strajku w Trójmieście (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

Dyskusje trzeciego dnia będą skupiały się nie tylko na historii, ale również przyszłości Polski i Europy. Jak mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, jedną z debat poświęconą sytuacji na Białorusi zaplanowano po projekcji filmu "Marzyciel. Kornel Morawiecki".


Posłuchaj

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski: film "Marzyciel. Kornel Morawiecki" ma przywołać ideały głoszone przez Kornela Morawieckiego, przełożymy to na naszą dyskusję o Białorusi (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Transmisje dostępne online

Pełny program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też będą transmitowane najważniejsze wydarzenia 2 dnia festiwalu. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. 


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej