Trwa kampania "Bezpieczny senior". Minister rodziny apeluje: bardzo ważne jest współdziałanie ludzi
Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Apelują o to również lekarze. Trwa kampania resortu rodziny i polityki społecznej "Bezpieczny Senior".
2020-10-17, 09:43
Resort przygotował kampanię w związku ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że celem inicjatywy jest przede wszystkim uwrażliwienie seniorów i reszty społeczeństwa na stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Akcja "Bezpieczny senior" to m.in. spot telewizyjny i radiowy, a także aktywność w mediach społecznościowych i kampania w prasie.
Międzypokoleniowa solidarność
Powiązany Artykuł
"Seniorzy są fundamentem rodzin". Marlena Maląg apeluje, by zatroszczyć się o osoby starsze
Minister podkreśliła, że czas pandemii to test solidarności międzypokoleniowej. Przypomniała, że rząd na wsparcie seniorów przeznaczył w tym roku ponad 20 mld zł, ale - jak wskazała - dzisiaj bardzo ważne jest współdziałanie ludzi.
Posłuchaj
Szefowa resortu rodziny apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na potrzeby osób starszych w naszym otoczeniu - dziadków, rodziców, ale też np. sąsiadów. Do seniorów zaś apeluje o pozostanie w domu.
REKLAMA
- Ekspert: system ochrony zdrowia ostatnim odwodem, ważne, by zadziałały inne bezpieczniki
- "Ich efekty powinny być widoczne za tydzień". Rzecznik MZ o skuteczności nowych rozwiązań
- Przedstawiciele rządu, samorządy, ośrodki pomocy społecznej, harcerze, wolontariusze i Wojska Obrony Terytorialnej pomogą natomiast w dostarczaniu żywności i niezbędnych artykułów do domu - zaznaczyła minister Marlena Maląg.
Powiązany Artykuł
Marlena Maląg: wracają godziny dla seniorów, to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie
Godziny zakupów
Dodała, że jeśli jednak seniorzy będą chcieli robić zakupy sami, to najlepiej, by robili to w godzinach przeznaczonych tylko dla nich, czyli od 10.00 do 12.00.
Posłuchaj
Minister dodała, że zachowanie odległości co najmniej 1,5 metra od innych osób w przestrzeni publicznej, możliwie częste mycie rąk, dezynfekcja powierzchni i przedmiotów, z którymi mają styczność inni, a także poprawnie noszona maseczka lub przyłbica - to podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii.
REKLAMA
Ograniczyć kontakty towarzyskie
Do apelu ministerstwa przyłączają się lekarze. Jak podkreśla prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski, jesteśmy w trudnej sytuacji pandemicznej i zwłaszcza seniorzy, którzy często zmagają się z różnymi schorzeniami, powinni wykazać szczególną ostrożność i bez potrzeby nie wychodzić z domu. Zaapelował zwłaszcza do osób młodych, by pomogli seniorom np. w zrobieniu zakupów.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Większość Polaków popiera zwiększenie obostrzeń. Nowy sondaż
Doktor Sutkowski apeluje też o zmniejszenie na czas pandemii kontaktów towarzyskich, a także o unikanie miejsc, które bardzo sprzyjają zakażeniom. Takie miejsca to przede wszystkim pomieszczenia zamknięte, w których przebywamy długo z osobą bezobjawową, Niebezpieczne są też miejsca półotwarte jak np. małe targowiska. Seniorzy powinni równocześnie pamiętać o zasadach, które wszystkich obowiązują, czyli dystans, dezynfekcja, maski.
REKLAMA
Posłuchaj
Nie zaniedbywać zdrowia
Doktor Michał Sutkowski zwraca uwagę, że ważne jest nie tylko zabezpieczanie się przed koronawirusem, ale również dbanie o leczenie innych schorzeń.
- Nie może narastać dług zdrowotny, musimy reagować na różnego rodzaju alarmujące objawy, które mamy w swoim organizmie i w takiej sytuacji umawiać się na wizytę u lekarza - zaapelował.
fc
REKLAMA
REKLAMA