Wiceminister zdrowia: z dnia na dzień zwiększamy miejsca respiratorowe

Waldemar Kraska powiedział na antenie TVP Info, że dziennie przybywa w kraju około 600 łóżek dla chorych na COVID-19, ale jednocześnie o tyle samo wzrasta liczba hospitalizowanych. Wiceszef resortu powiedział, że lekarze i pielęgniarki będą przenoszeni nawet do innych regionów, jeśli zajdzie taka konieczność.

2020-10-17, 17:41

Wiceminister zdrowia: z dnia na dzień zwiększamy miejsca respiratorowe
We wtorek Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej pracowników służby zdrowia. Foto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Jak podkreślał w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, każdy system zdrowia ma swoje ograniczenia. Zaznaczał, że w Polsce każdego dnia przybywa pacjentów wymagających leczenia w szpitalu.

Powiązany Artykuł

wirus 1200 pap.jpg
Jak się zachować, gdy zaobserwujemy u siebie objawy COVID-19? GIS wyjaśnia

Więcej miejsc respiratorowych

- Ta baza łóżkowa jest powiększana codziennie praktycznie o 600 łóżek w skali kraju, ale także około 600 osób codziennie dodatkowo jest hospitalizowanych - wyliczał wiceminister. - Zwiększamy z dnia na dzień także miejsca respiratorowe, bo widzimy, że - w porównaniu do wiosny - osób, które wymagają tej dość ciężkiej terapii niestety nam przybywa - powiedział.

Jak ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, personel powinien być kierowany tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Dodał, że do dyspozycji są hotele dla medyków.

Posłuchaj

Waldemar Kraska: baza łóżkowa jest powiększana, ale wiele osób jest hospitalizowanych (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

"Elastyczne przesuwanie" kadr medycznych

- Jeżeli chodzi o kadry medyczne, powinniśmy je elastycznie przesuwać z tych miejsc, gdzie jest ich więcej, do tych miejsc, które teraz borykają się z dużą liczbą hospitalizowanych, na przykład do województw małopolskiego, wielkopolskiego czy mazowieckiego - powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

- Chcemy, oprócz tego, że te skierowania na pewno będą do tych lekarzy, pielęgniarek, ratowników kierowane, żeby czas pracy w tych covidowych szpitalach im zrekompensować - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

Sejm zajmie się ustawą dot. służby zdrowia

We wtorek Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącej pracowników służby zdrowia. Przewiduje zwiększenie dodatku dla medyków leczących pacjentów z COVID-19. Teraz wynosi on dodatkowe 50 procent wynagrodzenia, a po zmianach miałby wzrosnąć do 75 procent.

REKLAMA

Wśród przygotowywanych przepisów jest też zniesienie odpowiedzialności za błędy lekarskie. Tak zwana klauzula dobrego samarytanina ma dać lekarzom poczucie bezpieczeństwa, bo ich nieumyślne błędy nie będą karane.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej