"Najmniej emocji od początku ich trwania". Spada zainteresowanie protestami

2020-11-03, 15:26

"Najmniej emocji od początku ich trwania". Spada zainteresowanie protestami
Uczestnicy protestu wobec wyroku TK ws. aborcji na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Poniedziałkowym protestom towarzyszyło zdecydowanie najmniej emocji od początku ich trwania. W przypadku rażących naruszeń nakładane były mandaty karne lub kierowano wnioski do sądu, łącznie takie sankcje zastosowano w ponad 20 przypadkach - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

  • W poniedziałek po raz drugi z inicjatywy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet doszło do blokady kluczowych punktów komunikacyjnych stolicy
  • Demonstranci blokowali ok. 10 miejsc, m.in. rondo de Gaulle'a, rondo Waszyngtona czy rondo Dmowskiego
  • Zablokowano także Trasę Łazienkowską w okolicy placu Na Rozdrożu
  • Blokady rozpoczęły się ok. godz. 17
  • Po godz. 18 pierwsi demonstranci przeszli pod Sejm, gdzie o godz. 20 protest się zakończył

- Wczorajszym protestom towarzyszyło zdecydowanie najmniej emocji od początku ich trwania. Nasze działania skupiały się na przygotowaniu objazdów i kierowaniu ruchu. Tu szczególnie istotny dla nas był ruch pojazdów uprzywilejowanych i komunikacji miejskiej. Największa utrudnienia były w okolicach ronda de Gaulle'a i Trasy Łazienkowskiej - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Jak dodał, w przypadku rażących naruszeń na demonstrantów nakładane były mandaty karne bądź też kierowano wnioski o ukaranie do sądu. - Łącznie policjanci zastosowali sankcje w ponad 20 przypadkach - podał rzecznik KSP.

Powiązany Artykuł

facebook ryszard legutko free 1200.jpg
"Hodujecie sobie armię barbarzyńców". Prof. Legutko napisał list do rektorów polskich uczelni

Od piątku spada zainteresowanie protestami

Protesty w całej Polsce trwają od czwartku 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet. Największą demonstracją do tej pory był piątkowy "Marsz na Warszawę", który zgromadził tysiące osób z całego kraju.

Czytaj także:

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach.

Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

ks

Polecane

Wróć do strony głównej