Prezes Agencji Rezerw Materiałowych: docelowo w Szpitalu Narodowym nawet 1300 łóżek
- Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie będzie musiał pełnić swoją rolę tak długo, jak to będzie potrzebne - mówi Polskiemu Radiu prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Jak informuje, obiekt ma docelowo mieścić nawet 1300 łóżek.
2020-11-05, 01:20
- Obecnie łóżek jest 300, ale w następnym etapie rozbudowy placówki ich liczba będzie rosnąć - dodaje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Kuczmierowski.
PolskieRadio24.pl
- Model funkcjonowania Szpitala Narodowego jest pomyślany tak, aby odciążyć regularne szpitale w tych lżejszych przypadkach, aby pomoc medyczna na poziomie OIOM była udzielana w szpitalach - zaznacza.
Jak informuje prezes ARM, "na pierwszym etapie" przeznaczono łóżka "dla pacjentów lżejszych, pod tlenoterapią". Dodaje, że 10 procent miejsc zarezerwowano dla osób wymagających intensywnej terapii.
REKLAMA
Posłuchaj
Michał Kuczmierowski o rekrutacji personelu na Szpitalu Narodowym (IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Czytaj także:
- Szef KPRM: do pracy w szpitalu na PGE Narodowym zgłosiło się trzy tysiące osób
- Reprezentacja poszuka nowego "domu". Boniek: zdrowie Polaków na pierwszym miejscu
Powiązany Artykuł
Szpital tymczasowy w każdym województwie. Ponad 5 tys. dodatkowych łóżek
"Duża operacja"
Jak wskazuje, tego typu przedsięwzięcie jest "dużą operacją inżynieryjną". - Żeby zbudować szpital, musieliśmy rozciągnąć 45 kilometrów kabli elektrycznych czy 5 kilometrów miedzianych rurek - zaznacza.
Ponadto przewidziano 160 kardiomonitorów, 40 respiratorów i "całą infrastrukturę diagnostyczną", m.in. tomografy komputerowe, USG czy przenośne rentgeny. - To wszystko pomoże przy szybkiej ocenie pacjenta i zaaplikowaniu odpowiedniej terapii - mówi.
REKLAMA
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych podkreśla, że "Stadion Narodowy jest samowystarczalny, jeśli chodzi o tlen i może docelowo być również przystosowany do jego produkcji dla innych ośrodków medycznych".
Szpital Narodowy będzie pełnił swoją rolę "tak długo, jak będzie to potrzebne"
- Oddaliśmy w piątek gotowy obiekt, na którym cały czas prowadzone są szkolenia zgrywające zespołów medycznych, które cały czas trenują procedury opracowane przez specjalistów, lekarzy z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA - mówi Michał Kuczmierowski. Zaznacza, że rekrutacja była prowadzona tak, by nie zabrać lekarzy i wsparcia medycznego z innych szpitali.
Posłuchaj
Prezes ARM o wyposażeniu szpitala (IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
Szpital Narodowy ma docelowo pomieścić nawet 1300 łóżek. Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
- Każdy z medyków będzie musiał się w trudnych warunkach, po dużym zmęczeniu, stresie, tutaj odnaleźć. Są przygotowane mapy, plany tego szpitala tak, by wszyscy dokładnie wiedzieli, w którym miejscu są. Cała infrastruktura jest zbudowana tak, by nie można się było pomylić i wyjść niewłaściwymi drzwiami - wskazuje prezes ARM w rozmowie z Polskim Radiem.
REKLAMA
Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski dodaje, że Szpital Narodowy będzie pełnił swoją rolę "tak długo, jak będzie to potrzebne". W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreśla, że rozmiar Stadionu Narodowego pozwala na rozbudowywanie szpitala wraz z rozwojem pandemii.
ms
REKLAMA