Praca zdalna, czyli co zrobić, aby nie zwariować

2020-11-23, 14:55

Praca zdalna, czyli co zrobić, aby nie zwariować
Praca zdalna dla niektórych z nas potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Foto: shutterstock/Shyntartanya

Praca zdalna i ciągłe przebywanie w domu dla wielu osób nie jest łatwe. Coraz bardziej tęsknimy za życiem sprzed pandemii. Dlatego, aby jak najlepiej przetrwać czas pandemii, skupmy się na tym, co my sami możemy zrobić, aby ten czas upłynął nam w jak najprzyjemniejszy sposób.


Powiązany Artykuł

spacer_jesien_1200_shutter_Scharfsinn.jpg
Przełam się - idź na spacer. Już 30 minut dziennej aktywności pomaga nam poprawić samopoczucie

Osiem godzin spędzonych przy biurku to ogromny wysiłek dla naszego kręgosłupa. Dlatego znajdź czas na porcję ćwiczeń fizycznych. Niezależnie czy do tej pory uprawiałeś sport regularnie, czy ograniczyłeś się do oglądania meczów reprezentacji Polski. Nasza aktywność poza domem ograniczona została do minimum, dlatego ważne jest, aby dostarczyć naszemu ciału odpowiednią ilość ruchu. Już proste ćwiczenia rozciągające pozwolą na pozbycie się bólów pleców czy stawów.

  • znajdź czas na ćwiczenia: nawet 10 minut dziennie sprawi, że praca przy biurku stanie się łatwiejsza,
  • chodź na spacery (oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa),
  • zamiast komunikacji miejskiej, pójdź pieszo (unikniesz tym samym skupisk ludzi),
  • rozplanuj przerwy w pracy, zmieniaj pozycje, tak aby nie siedzieć non stop przy biurku.

Odżywiaj mózg

Większość znajomych przyznaje: lockdown i praca zdalna sprawiła, że pojawiło się parę „nadprogramowych” kilogramów. Mniejsza ilość ruchu sprawiła, zalecenie pozostania w domu i atrakcyjne filmy w telewizji czy Internecie sprawiły, że po przekąski sięgamy chętniej, a jedzenie zamawiamy z restauracji.

Pamiętajmy jednak, że zawsze łatwiej jest przytyć, niż schudnąć, a kondycja fizyczna ma realny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Niezależnie czy to pandemia koronawirusa, czy sezon grypy, odporność naszego organizmu jest niesamowicie ważna. Dlatego przykładajmy wagę do tego co jemy.

  • włącz do diety dużo warzyw i owoców
  • pij dużo wody: minimum 2 litry dziennie
  • ogranicz fast-foody, żywność przetworzoną czy jedzenie na wynos
  • gotuj w domu: to świetna okazja, aby podszkolić swoje kulinarne umiejętności
  • ogranicz alkohol, używki czy papierosy – negatywnie wpływają na kondycję naszego organizmu

Powiązany Artykuł

bieganie jesień sport 1200.jpg
Slow jogging - filozofia biegania w rytmie "slow"

Czas na przerwę – czas na książkę

Czytanie stymuluje nasz mózg – tak uczono nas w szkole. Wyniki badań dot. czytelnictwa wśród dorosłych Polaków co roku alarmują: czytamy mało, wręcz bardzo mało. Dlatego wykorzystajmy ten czas na nadrobienie tych książek, które odkładaliśmy zwykle na półkę, ponieważ „nie było czasu”.

Czytanie sprawi, że choć na chwilę oderwiemy się od świata, pobudzimy naszą wyobraźnię i zapomnimy o zmartwieniach dnia codziennego

  • przeznacz czas na czytanie: np. godzinę dziennie,
  • jeśli nie masz motywacji, ustaw minutnik (np. 30 minut). To sprawi, że będziesz chciał przeczytać jak najwięcej w określonym przez siebie czasie,
  • wybierz książki, które sprawią, że oderwiesz się od rzeczywistości, zapomnisz o obowiązkach i miło spędzisz czas.

Postaw na swoje pasje

Nauka angielskiego, gotowania, a może zrobienie szpagatu? Internet daje nieograniczone możliwości nauki. Dlatego, kiedy już zamkniesz laptopa i skończysz pracę, zabierz się za zajęcia, na które wcześniej nie miałeś czasu. To idealny moment na nadrobienie zaległości w nauce języka obcego czy poznania nowych przepisów kulinarnych. Rób to, co sprawia ci radość i przyjemność, będąc jednocześnie sposobem na naukę nowych umiejętności.

Jednak pamiętajmy, aby nie wywierać na sobie zbyt dużej presji. Czasu pandemii czy pracy zdalnej nie traktujmy jako czasu, w którym obowiązkowo musimy nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Samorozwój jest ważny w życiu każdego z nas, ale zbyt duża presja i nadmierne poczucie obowiązku sprawi, że szybko zniechęcimy się do dodatkowych aktywności.

  • skorzystaj z darmowych kursów w internecie
  • poszukaj poradników, instruktaży dot. twojej pasji
  • zrób to, na co wcześniej nie miałeś czasu

Powiązany Artykuł

cyberbullying hejt internet 1200.jpg
Doomscrolling - plaga XXI wieku?

Social media detoks

„Weekend offline” to zjawisko, które w ostatnim czasie niesamowicie zyskało na popularności. Na czym polega? Na jednej prostej czynności: wylogowaniu się ze wszystkich mediów społecznościowych na weekend lub usunięciu aplikacji. Ale, tak właściwie to po co? Po całym tygodniu pracy nasza głowa przeciążona jest informacjami i wszelkimi bodźcami, które doprowadzają nas do bólu głowy.

To, co także napędza trend bycia offline w weekend to rosnąca ilość hejtu i negatywnej energii w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Nie każdy z nas potrafi sobie z tym poradzić, a dodając do tego codzienne informacje o pandemii koronawirusa, możemy poczuć się mocno przytłoczeni. Dodatkowo wiele aplikacji na naszym smartfonie ma ustawioną opcję wysyłania powiadomień, co sprawia, że wręcz non stop jesteśmy „atakowani” informacjami, które często mocno wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego „weekend offline”, potraktujmy jako urlop dla naszej głowy.

  • w piątek wieczór wyloguj się ze wszystkich aplikacji, które przysyłają powiadomienia z kont społecznościowych
  • jeśli trzeba – odinstaluj aplikacje
  • jeśli możesz, jedź na długi spacer np. do lasu, poza miasto.

CZYTAJ TAKŻE:


Wypracuj domową rutynę

Każdy z nas ma swoją codzienną rutynę. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zamknięci w domach, przestaliśmy wykonywać pewne poranne czynności. Podstawowym strojem stał się dres, a kosmetyki do makijażu czy perfumy stoją nieużywane.

Warto jednak, nawet do pracy przy komputerze, przygotować się tak jak do tej klasycznej. Nawet jeśli nie widzimy się z naszym współpracownikami, zadbajmy o to, aby nasze poranki chociaż w pewnej części przypominały te sprzed pracy zdalnej. Wprowadzenie codziennej rutyny sprawi, że wprowadzanie kolejnych codzienności będzie łatwiejsze, a my nie będziemy czuć się przeciążeni. Co więcej, jeśli praca zdalna jest dla nas zupełnie nową sytuacją, stworzenie swojej codziennej rutyny pomoże nam przetrwać czas pracy zdalnej, mając poczucie, że są elementy naszego dnia, które nie uległy zmianie.

  • staraj budzić się i wstawać o jednakowej porze (zwłaszcza w dni robocze)
  • śniadanie jedz przed włączeniem komputera i rozpoczęciem pracy
  • nie zapominaj o porannej toalecie (przed pracą wykonaj makijaż, użyj ulubionych perfum)
  • przed pracą wyjdź z psem na spacer, zrób zakupy lub po prostu wybierz się na spacer (obudzisz w ten sposób organizm do dalszej pracy)

 Okres pandemii nie jest łatwy dla większości z nas. Wirus wywrócił nasze życie do góry nogami, wpływając na wiele jego aspektów. W tym całym zamieszaniu warto jednak pamiętać, że my sami możemy zrobić naprawdę wiele, aby ten trudny czas przetrwać w jak najlepszej formie.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP, NCEŻ

AS

Polecane

Wróć do strony głównej