Dworczyk: rozpoczynamy nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień

2020-12-04, 10:01

Dworczyk: rozpoczynamy nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień
Michał Dworczyk na konferencji prasowej dot. Narodowego Programu Szczepień. Foto: Twitter/KPRM

- Od dzisiaj mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- 15 grudnia będzie informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić na koronawirusa; szacujemy, że w skali Polski może ich być ok. 8 tys. - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

Powiązany Artykuł

strajk kobiety 1200 en.jpg
Policjanci coraz częściej chorują i umierają na COVID-19. KGP łączy to ze Strajkami Kobiet

Szef KPRM podczas piątkowej konferencji prasowej wskazał, że w tym dniu rusza możliwość zgłaszania się przez podmioty lecznicze, które chcą brać udział w narodowym programie szczepień przeciw koronawirusowi. Jak dodał, zgłoszenia można składać za pośrednictwem strony internetowej: formularze.ezdrowie.gov.pl, którą prowadzi NFZ.

Punkty szczepień w każdej gminie

Jak wskazał, na stronie znajdują się wszystkie informacje o tym, jakie warunki muszą spełniać takie podmioty lecznicze. "Przez najbliższe 7 dni, do 11 grudnia takie zgłoszenia można składać" - mówił. Dodał, że po tej dacie, w zależności od tego ile podmiotów się zgłosi do programu, zostanie podjęta decyzja, ile szpitali rezerwowych zostanie w dużych miastach wykorzystanych jako dodatkowe punkty masowych szczepień.

Dworczyk podkreślił, że "punkty szczepień będą w każdej gminie, w każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień".

Powiązany Artykuł

1200_koronawirus_EN.png
Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo wśród personelu medycznego. Niepokojące dane

"W konsekwencji 15 grudnia na internetowej stronie dedykowanej programowi szczepień pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić" - zapowiedział Dworczyk.

"Naszym celem jest stworzenie punktów, w których można się szczepić w każdej gminie. Szacujemy, że może w skali Polski być to ok. 8 tys. punktów. Oczywiście w dużych aglomeracjach będą to dodatkowo właśnie szpitale rezerwowe" - zaznaczył.

Kryteria do spełnienia

Szef KPRM mówił również o warunkach, jakie muszą spełniać podmiot, który będzie realizował szczepienia.

Po pierwsze taki podmiot musi zadeklarować, że przynajmniej przez pięć dni w tygodniu dostępny dla pacjentów będzie co najmniej jeden zespół szczepienny. Jednocześnie dodał, że preferowane będą podmioty oferujące pracę przez 7 dni w tygodniu.

Po drugie - kontynuował - podmiot, który chce wejść do programu szczepień, musi zadeklarować, że będzie dysponował przynajmniej jednym zespołem wyjazdowym - czyli będzie mógł zorganizować szczepienia dla osób, które nie mają możliwości dotarcia do stacjonarnego punktu szczepień. Po trzecie taka placówka musi zadeklarować, że będzie miała potencjał do wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny.

Dworczyk podkreślił, że podmioty zgłaszające się do programu szczepień muszą też spełnić warunki lokalowe. Jest to - jak mówił szef KPRM - skuteczna separacja osób szczepionych od pozostałych pacjentów oraz uporządkowane i bezpieczne przeprowadzenie całego procesu szczepienia, od momentu kiedy pacjent wchodzi do punktu szczepień.

twitter/PAP

AS

Polecane

Wróć do strony głównej