"Ważne, by stanowisko Polski było jasne". Maciej Kożuszek o dyskusjach wokół weta budżetu UE
- Kluczowa jest kwestia, czy weto budżetu UE traktujemy poważnie i czy rozważamy je jako strategię negocjacyjną. W grę wchodzą także napięcia wewnętrzne w Zjednoczonej Prawicy, które niektórzy chcą wykorzystać - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli również udział dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
2020-12-07, 10:05
W Unii Europejskiej trwają negocjacje nad budżetem na lata 2021-2027. Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie wypłat unijnych środków z tak zwanym mechanizmem praworządności.
Powiązany Artykuł
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE
Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy mają między innymi kontynuować negocjacje w tej sprawie.
Maciej Kożuszek ocenił, że sprawa polskiego stanowiska w sprawie weta nie jest przesądzona. - Nie ma pewności, czy jesteśmy zdecydowani na weto, pomimo zapewnień Jarosława Kaczyńskiego. Niektórzy nasi partnerzy z UE byli przekonani, że to jest blef. Ważne jest, by stanowisko Polski w tej sprawie było jasne - podkreślał.
Posłuchaj
"Fundamentalna kwestia"
Dr Sebastian Gajewski zauważył, że wielogłos ws. weta budżetu UE ze strony Zjednoczonej Prawicy nie jest zamierzony. - Trudno nie odnieść wrażenia, że ta fundamentalna z punktu widzenia Polski, ale także całej Unii Europejskiej sprawa staje się zakładnikiem wewnętrznej wojny Zjednoczonej Prawicy, która trwa już od dłuższego czasu i coraz mocniej jest komunikowana na zewnątrz. Wydaje się, że każda koalicja, a w szczególności startująca z jednej listy wyborczej, powinna uzgodnić tak fundamentalne kwestie i mówić jednym głosem. To nie jest poważne ani w perspektywie wewnętrznej, ani zewnętrznej i może szkodzić także zakulisowym negocjacjom, które z pewnością są teraz prowadzone - komentował.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Mosiński: wydawanie pieniędzy z funduszu odbudowy powinno być kontrolowane
"Weto jest bardzo prawdopodobne"
Zdaniem Jerzego Mosonia decyzja w sprawie braku zgody na powiązanie tzw. praworządności z funduszami europejskimi została już podjęta. - Weto jest bardzo prawdopodobne. Wielogłos w tej sprawie świadczy o tym, że wbrew twierdzeniom opozycyjnych polityków możliwa jest w Zjednoczonej Prawicy rozmowa światopoglądowa. W tej chwili frakcja związana ze Zbigniewem Ziobro lideruje w kwestii weta, nie sądzę, żeby premier Mateusz Morawiecki chciał się tu sprzeciwiać - zaznaczył.
- Prezydencja niemiecka będzie chciała rozwiązać ten spór, co oznacza prawdopodobnie, że pozostałe państwa UE porozumieją się bez Polski i Węgier w kwestii stworzenia funduszu, który będzie zabezpieczał ich interesy wz. ze skutkami pandemii. To jest oczywiście niebezpieczne dla Polski oraz struktur unijnych, to precedens, który może mieć kontynuacje w razie poważnych sporów, do których dochodziłoby w Unii, to zapowiedź UE dwóch prędkości - dodał gość audycji.
- "Mniej gwarancji dla państw członkowskich". Prof. Czesław Kłak o kwestii praworządności
- Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie
Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.
REKLAMA
* * *
Audycja: Debata Poranka
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście audycji: Maciej Kożuszek, dr Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń
Data emisji: 07.12.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 8.35
PR24/ka
REKLAMA