X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Premier: priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:30
- Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. narodowej strategii szczepień.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/@PremierRP

- Moment, w którym pierwsza Polka lub Polak przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym. Według specjalistów dzisiaj to jedyne remedium, żeby pozbyć się koronawirusa raz na zawsze - powiedział Mateusz Morawiecki.

EN_01456497_0840-12.jpg
Prof. Maciej Banach: wierzę, że na COVID-19 uda się zaszczepić ponad połowę Polaków

Darmowe szczepionki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska ma zakontraktowanych ponad 60 milionów dawek szczepionek od sześciu firm. - Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób - mówił premier.

Posłuchaj
00:27 60 mln dawek.mp3 Mateusz Morawiecki o zamówionych przez Polskę szczepionkach (IAR)

 

Szczepionki będą darmowe i dobrowolne. - Postaramy się, aby były one dostępne także dla tych, którzy nie mogą wyjść z domu - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Im szybciej, tym lepiej

Premier wskazał, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej zapytał, dlaczego nie można skrócić okresu, w którym Europejska Agencja Leków podejmuje decyzje odnośnie szczepionek, "dlaczego w Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii te decyzje zapadają szybciej".

koronawirus covid ulica polska stock 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Prof. Gut: jesteśmy w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi

- Być może o parę dni uda się skrócić ten okres, bo moim zdaniem warto walczyć o każde kilka dni, o każdy tydzień, dwa tygodnie - powiedział szef rządu.

Posłuchaj
00:28 npsz.mp3 Mateusz Morawiecki o dostępności szczepionek na COVID-19 (IAR)

 

Pandemia nie jest pokonana

- Musimy mieć na uwadze to, że wirus atakuje. U nas w ostatnich tygodniach sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany i, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o zmianach w kierunku odmrażania - ocenił premier.

Jak mówił, Narodowy Program Szczepień daje nam nadzieję, której dzisiaj potrzebujemy.  - To musi być nasz narodowy cel, żeby zaszczepić jak najwięcej ludzi - stwierdził.

Zaufajmy nauce

- Oczywiście będziemy zaczynali od medyków. Chcemy też stosunkowo szybko zaszczepiać nauczycieli, ale nie od tego uzależniamy powrót do szkół, od razu to chce podkreślić, że powrót do szkół będzie zależny od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych 4-5 tygodniach, a nie od samego procesu szczepień - zapowiedział.

dr-Michał-Sutkowski.jpg
Dr Sutkowski o szczepionce przeciw COVID-19: nie zmieni naszego kodu genetycznego, jest bezpieczna

Morawiecki zwrócił się do osób, które odczuwają niepokój związany ze szczepionką. - Szanowni państwo, zaufajmy nauce, zaufajmy naukowcom - apelował.

Odpowiedzialność za wszystkich

Morawiecki zaznaczył na wtorkowej konferencji prasowej, że nawet najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała, jeżeli do Narodowego Programu Szczepień przystąpi zbyt mało ludzi.

- To jest nasza odpowiedzialność za wszystkich - przekonywał szef rządu.

Zwrócił ponadto uwagę, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

- To jest wyjątkowy czas, ale w tym wyjątkowym czasie potrzebna jest wyjątkowa odpowiedzialność - za siebie i za bliskich, za to, żeby nie zarażać innych. Od naszej odpowiedzialności zależeć będzie życie tysięcy ludzi - powiedział Morawiecki.

Dobro wszystkich Polaków

- Narodowy Program Szczepień to nasz wspólny projekt, który nie ma żadnych barw politycznych, nie ma żadnych odcieni, ani spraw, o których trzeba byłoby szczególnie dyskutować; on po prostu ukierunkowany jest na dobro wszystkich Polaków - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Czytaj także:Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej dotyczącej Narodowego Programu Szczepień, że to, czy uda nam się opanować pandemię koronawirusa w 2021 roku, zależy od każdego z nas.

- Dlatego, że dopiero duże wyszczepienie populacji zapewni nam odporność, pozwoli nam na powrót do normalnego życia, pozwoli polskiej gospodarce na powrót do normalnego funkcjonowania - podkreślił.

Kompendium wiedzy

Dworczyk zaznaczył, że Narodowy Program Szczepień będzie to kompendium wiedzy na temat szczepionki i procesu szczepień. Zachęcał, by zapoznać się z tym materiałem, ponieważ - jak mówił - jest tam wytłumaczona droga od samego początku, gdy ktoś podejmuje decyzję, by się zaszczepić, poprzez zapisanie się na właściwy termin, potem szczepienie.

- W czasie, gdy pojawiają się różne niesprawdzone informacje warto czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł a ten dokument jest wiarygodnym źródłem - podkreślił.

Infolinia 989

Adam Niedzielski twitter free 1200.jpg
Minister zdrowia: być może w tym roku będzie szansa na pierwsze szczepionki na polskim rynku

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski apelował o zachęcanie do szczepień. - Bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień. Ale oczywiście bądźmy tymi ambasadorami w oparciu o rzetelną wiedzę, dowody naukowe i obiektywne badania - podkreślił.

Minister poinformował, że rzetelne informacje na temat szczepień są dostępne na rządowych serwisach internetowych. Informacje o szczepieniach będą także przekazywane za pośrednictwem infolinii, która - jak powiedział szef MZ - zostanie uruchomiona w środę. Infolinia będzie działała pod numerem 989.- Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach. Pierwszy, który zostanie uruchomiony jutro, to jest właśnie ogólna informacja. A w połowie stycznia, kiedy już będziemy gotowi do zapraszania do konkretnych placówek na konkretne terminy osoby, które będą w pierwszej kolejności podlegały szczepieniu, po 15 stycznia będzie można się umawiać już na konkretne terminy - powiedział minister

fc

Czytaj także

Szef KPRM: w styczniu do Polski może trafić ponad milion dawek szczepionki na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:23
- W każdym kolejnym miesiącu liczba tych dawek przyjeżdżających do Polski będzie wzrastać. Powinniśmy od lutego średnio miesięcznie otrzymywać między 2 a 2,5 mln dawek szczepionek - powiedział na antenie Polsat News Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność systemu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 13:50
- Nasze oczekiwanie było takie, żeby podmioty w konsultacjach sformułowały minimalną wydolność, więc 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność systemu - podkreślił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji dot. Narodowego Programu Szczepień na COVID-19.
rozwiń zwiń