"Pomaga spacer po parku, nawet marsz w miejscu". Fizjoterapeuta o rehabilitacji ozdrowieńców z COVID-19
Spacerowanie, nawet marsz w miejscu przed telewizorem, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach pozwalają osobom, które czują się osłabione po zakażeniu COVID-19 na powrót do formy - twierdzi fizjoterapeuta pracujący z ozdrowieńcami w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie Michał Szałecki.
2020-12-21, 07:16
- Wiele osób po przebytym zakażeniu COVID-19, przychodząc do nas do szpitala, nie jest w stanie przez 6 minut chodzić po korytarzu, po płaskiej równej powierzchni. Ludzie dotąd sprawni fizycznie notują tak wielki spadek formy, że tak pozornie prosta czynność jak chodzenie sprawia im kłopoty - powiedział PAP fizjoterapeuta ze szpitala pulmonologicznego w Olsztynie Michał Szałecki. Dodał, że niektórych koronawirus osłabia tak bardzo, że nawet gdy przechodzą zakażenie łagodnie, nie są w stanie samodzielnie wstać z łóżka.
Powiązany Artykuł
Nowa mutacja koronawirusa, która szybciej się rozprzestrzenia. Zobacz, co jeszcze o niej wiemy
- Takie osoby zdecydowanie wymagają pomocy w powrocie do formy - powiedział fizjoterapeuta.
Samodzielnie się rehabilitować
Michał Szałecki, który z sukcesem rehabilituje osoby po przebytym zakażeniu koronawirusem, uważa, że wiele osób notujących spadek formy po przebytym zakażeniu może z powodzeniem samodzielnie rehabilitować się w domu.
- Zacząć należy od tego, że rehabilitację podejmujemy po zakażeniu, nie w trakcie. Gdy chorujemy, należy odpoczywać tak wiele, jak jest to możliwe - powiedział Szałecki.
REKLAMA
Idealnymi ćwiczeniami dla osób osłabionych po zakażeniu jest spacerowanie. - Jeśli ktoś ma siły i możliwości, może spacerować przy domu, czy po parku. Jeśli jednak sił jest zbyt mało, można chodzić po mieszkaniu, a nawet maszerować w miejscu, choćby i przed telewizorem - powiedział fizjoterapeuta.
Dodał, że osoby po przebytym zakażeniu bardzo często radzą sobie nieźle, chodząc po płaskich powierzchniach. Jeśli jednak natrafią na schody, czy muszą podejść pod górkę, dostają zadyszki, brakuje im tchu. - Dlatego lepiej zaczynać poprawę formy od chodzenia po płaskim, stopniowo wydłużać dystans, zwiększać tempo i dopiero gdy forma ciut wzrośnie, porywać się na górkę, czy schody - powiedział Szałecki.
- Minister zdrowia: będą testy dla osób, które w ostatnich dniach przybyły z Wielkiej Brytanii
- Ocena szczepionek Pfizer i BioNTech. Dziś specjalne posiedzenie ekspertów Europejskiej Agencji Leków
- Minister zdrowia Niemiec: szczepionka działa na nowy szczep koronawirusa
Ćwiczenia ze sprzętem
Powiązany Artykuł
Dr Sutkowski: mamy lepsze dane z weekendu, ale jest też duża "szara strefa" nieraportowanych zakażeń
Ozdrowieńcy, którzy mają domowe bieżnie, powinni na nich ustawić takie tempo, które nie będzie ich zbytnio męczyło. W żadnym razie nie powinni zaczynać ćwiczeń od tempa sprzed choroby. - Do formy należy wracać stopniowo - podkreślił fizjoterapeuta.
REKLAMA
Osoby, które mają kłopoty ze staniem, nie są w stanie maszerować, mogą zaczynać powrót do formy od jazdy na rowerze. - Osoby leżące można rehabilitować na tzw. rowerach półleżących. Można wykorzystać do tego także rowery spiningowe i zwykłe domowe rowery - podkreślił Szałecki, dodając, że także w przypadku rowerów, tak jak i przy chodzeniu, należy stopniowo wydłużać czas treningu i jego intensywność.
Dla osób, które czują spadek formy, ale czują się na siłach, Szałecki poleca chodzenie po schodach. - Bardzo wiele osób mówi, że schody po przebytym COVID-19 to prawdziwe wyzwanie. Warto je podejmować: najpierw wejść na półpiętro, potem na piętro i tak z każdym dniem wyżej i wyżej. Wiele osób po kilku dniach takiego treningu obserwuje poprawę wydolności oddechowej - przyznał Szałecki.
Program opieki nad ozdrowieńcami
Szpital pulmonologiczny w Olsztynie opracował własny program kompleksowej interdyscyplinarnej opieki szpitalnej i ambulatoryjnej dla pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19. W ramach tej opieki osoby, które czują osłabienie fizyczne i mają kłopoty z oddychaniem, przechodzą szereg badań i w trybie ambulatoryjnym lub szpitalnym przez 21 dni poddawani są rehabilitacji.
Powiązany Artykuł
Kwarantanna narodowa. Sprawdź, z jakimi ograniczeniami to się wiąże
Dyrektor placówki Irena Petryna powiedziała PAP, że program tzw. rehabilitacji pocovidowej jest autorskim projektem szpitala. - Zainteresowanie jest ogromne, liczba pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy jest bardzo duża - przyznała Petryna.
REKLAMA
jmo
REKLAMA