Z czego wynikają koronawirusowe wahania zakażeń? Prof. Fal wyjaśnia

Wahania w zachorowalności są rzeczą normalną i zależą od naszego postępowania - skomentował ostatnie dane dotyczące liczby zachorowań prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.

2021-01-06, 17:00

Z czego wynikają koronawirusowe wahania zakażeń? Prof. Fal wyjaśnia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Dziurek

- Wahania w zachorowalności są normalne. Pokazują, że pandemia osiągnęła pewne plateau - zauważył prof. Fal. Dodał, że różnice dotyczące zachorowań są zależne od naszego postępowania tzn. przestrzegania zasad profilaktyki.

Powiązany Artykuł

wirus 1200 pap.jpg
"W święta siedzieliśmy w domach, ale nie w swoich". Dr Sutkowski wskazał przyczynę wzrostu zakażeń

Resort zdrowia poinformował w środę, że wykryto 14 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, we wtorek 7 624, w poniedziałek 4 432, w niedzielę 5 739, a w sobotę 6 945. Od początku epidemii w Polsce COVID-19 zdiagnozowano u 1 344 763 osób, z czego 30 055 zmarło w wyniku tej choroby.

Szczepienia w Polsce

Jeśli chodzi o scenariusz rozwoju zachorowań, to prof. Fal zauważył, że możliwe są dwa warianty. Pierwsza droga prowadzi do wygaszenia pandemii poprzez szybkie zaszczepienie populacji. Druga natomiast prowadzi w nieznane, "przy małej woli szczepienia ze strony społeczeństwa i dodatkowo niewiadomej w postaci kolejnych wariantów wirusa".

Szczepienia w Polsce przeciw COVID-19 rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia ub.r. Resort zdrowia w środę przekazał, że zaszczepiono już ponad 140 tys. pacjentów. W pierwszej kolejności szczepiony jest m.in. personel sektora ochrony zdrowia, w drugiej szczepione będą osoby powyżej 60 lat, pracownicy służb mundurowych, nauczyciele. W tym drugim przypadku szczepienia powinny ruszyć od 25 stycznia.

REKLAMA

Dla osób spoza ustalonych grup priorytetowych od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ i w punktach szczepień.

Kolejny preparat dopuszczony do obiegu

Europejska Agencja Leków (EMA) w środę dopuściła drugą szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19 - firmy Moderna. W Polsce powinna pojawić się ona w przyszłym tygodniu.

Powiązany Artykuł

epa08921960-12.jpg
Preparat jest bezpieczny i skuteczny. KE zatwierdziła szczepionkę firmy Moderna

Obecnie pacjenci szczepieni są szczepionką wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, która została dopuszczona na rynek 21 grudnia 2020 roku.

Obie szczepionki są dwudawkowe, podawane domięśniowo w odstępie 3-4 tygodni.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej