Premier: powoli otwieramy gospodarkę, staramy się wypracowywać optymalne rozwiązania
- Recesja polskiej gospodarki w zeszłym roku była jedną z najpłytszych i dużo płytszą niż nam się wydawało - oświadczył premier. - Przewidywaliśmy, że będzie to -4,5 lub -3,5 proc. Według wstępnych danych to -2,8 proc. PKB - powiedział Mateusz Morawiecki w Dzierżoniowie.
2021-01-29, 18:05
Szef rządu w piątek przebywał z wizytą w firmie Libra – części Grupy Selena (woj. dolnośląskie). Premier podkreślił, że mimo koronawirusa "spływają do nas niezłe dane makroekonomiczne".
Przypomniał, że w piątek GUS podał we wstępnym szacunku, że w 2020 roku skurczył się o 2,8 proc. PKB. - Okazuje się, że ten spadek, ta recesja jest dużo płytsza niż się nam wydało kilka miesięcy temu - podkreślił. Premier dodał, że wówczas szacowano, iż gospodarka może się skurczyć o ponad 4,5-3,5 proc.
Powiązany Artykuł
Premier: przedłużyliśmy bezzwrotną pomoc dla małych firm
Wydłużenie programu bezzwrotnych dotacji
Mateusz Morawiecki wskazał, że dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz bezrobocia są również dobre. Odnosząc się do bezrobocia, premier ocenił "poradziliśmy sobie z tym problemem", mimo tego iż niektórzy spodziewali się go na poziomie dwucyfrowym. Przyznał, że jest to jednak obraz makro gospodarki, inaczej jest z przedsiębiorcami, którzy nadal są zamknięci, zmagają się z problemami wynikającymi z COVID-19. Wymienił tu m.in. hotelarstwo, gastronomię, turystykę itd.
Podkreślił, że w związku z tym zdecydował o przedłużeniu programu bezzwrotnych dotacji dla mikro i małych firm na styczeń i luty. Firmy będą mogły otrzymać 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji.
REKLAMA
"Powoli otwieramy gospodarkę"
Jak mówił Mateusz Morawiecki, rząd "powoli otwiera gospodarkę". - Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach sytuacja epidemiczna pozwoli na to, że będziemy mogli podejmować kolejne decyzje w tej kwestii - poinformował.
Premier poprosił przedsiębiorców o cierpliwość, zaznaczył, że w porozumieniu z ekspertami prowadzone są prace, które mają przynieść optymalne rozwiązania "z jednej strony dla gospodarki, z drugiej - dla ochrony zdrowia i życia".
ms, Twitter
REKLAMA
REKLAMA