Adam Niedzielski: sieć onkologiczna stanie się rozwiązaniem systemowym

2021-02-04, 12:46

Adam Niedzielski: sieć onkologiczna stanie się rozwiązaniem systemowym
Adam Niedzielski. Foto: Krystian Maj / KPRM / twitter.com

- Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązanie systemowe - oświadczył Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Kielcach w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Powiązany Artykuł

1200 premier f.jpg
Krajowa Sieć Onkologiczna. Premier: celem poprawa jakości leczenia na wszystkich etapach

"Ustawa wejdzie w życie w 2022 roku"

Posłuchaj

Adam Niedzielski: od 1 stycznia 2022 roku rusza Krajowa Sieć Onkologiczna (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci "mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że "te wskaźniki, te mierniki (...) będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach". Jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Minister akcentował, że realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to "uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę".

Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową, będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale pojawia się ośrodek referencyjny.

Czytaj również:

"Pacjent będzie miał swojego koordynatora"

Ośrodki takie, jak wyjaśniał minister zdrowia, powstaną w każdym województwie, biorąc na siebie ciężar koordynacji. - Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta (…), ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego - mówił minister.

Powiązany Artykuł

szpital stock 1200.jpg
Leczenie bez opóźnień. Prof. Składowski o onkologii w czasie pandemii

Posłuchaj

Adam Niedzielski o roli koordynatorów w sieci onkologicznej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

- Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent (…) będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową, bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego - podał szef MZ.

Jeden koordynator w ośrodku - jak podał - będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak by mógł poświęcić każdemu wystarczającą ilość czasu.

Ocena ośrodków Krajowej Sieci Onkologicznej

Ośrodki onkologiczne będą porównywane pod kątem parametrów klinicznych i skuteczności leczenia, a także obsługi pacjentów - powiedział Adam Niedzielski. I wyjaśnił, że "pacjent - na zasadzie pewnej ankiety satysfakcji z procesu leczenia - będzie mógł wypowiedzieć się na temat tego, jak jego proces leczenia wygląda.

Minister poinformował, że Krajowa Sieć Onkologiczna to "pierwszy segment sektora medycznego, który w tak dużym stopniu będzie musiał uwzględniać w swoim działaniu wyniki działalności". Ośrodki – jak wyjaśnił - "będą się porównywały pod kątem skuteczności leczenia".

- Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia bazę danych (…), które będą podstawą porównywania poszczególnych ośrodków pod różnymi kątami, nie tylko parametrów klinicznych, ale również informacji jakościowych, które dotyczą procesu obsługi pacjenta - powiedział Adam Niedzielski.

Powiązany Artykuł

1200_szczepienie_Forum.png
Nowe zasady dot. kolejności szczepień. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie

Sytuacja finansowa onkologii

Minister zdrowia mówił także o finansowaniu leczenia nowotworów w Polsce oraz poinformował, że trwają prace nad zmianą wyceny usług medycznych dla chorych na nowotwory.

- Od roku 2015 prawie podwoiliśmy nakłady - powiedział Niedzielski. Dodał, że w roku objęcia rządów przez PiS było to 7,5 mld zł, a w bieżącym roku wydatki na ten cel mają przekroczyć 12 mld zł. - To może nie jest dwukrotność, ale wyraźna jakościowa zmiana. Oprócz tych nakładów uruchomiliśmy również - przez długi czas nierealizowany - proces retaryfikacji - zaznaczył.

Poinformował, że w czwartek zostaną opublikowane kolejne taryfy kierowane do konsultacji. Po konsultacjach minister ma wydawać NFZ polecenia w sprawie nowych wycen.

Posłuchaj

Adam Niedzielski o finansowaniu ośrodków onkologicznych (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

- Chcemy również w tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent: 3 proc. są doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 procent - powiedział.

Zaznaczył, że szpitale onkologiczne były wyłączone z walki z pandemią - nie miały obowiązku przeznaczania łóżek dla chorych na COVID-19. - To oznacza, że był potencjał, żeby nie uciekać od tego, co jest jednym z głównych zabójców Polaków, żeby procedury nowotworowe były stabilnie realizowane - mówił.

Posłuchaj

Adam Niedzielski o szczepieniu pacjentów onkologicznych (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

Niedzielski dodał, że pacjenci onkologiczni "są już w priorytecie szczepieniowym" i trwają prace nad logistyką szczepienia tych osób.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej