"Na jego legendzie wychowały się miliony Polaków". Piotr Gliński pożegnał Ryszarda Szurkowskiego

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński we wspomnieniu o Ryszardzie Szurkowskim podkreślił, że żegnamy legendę polskiego kolarstwa - wybitnego sportowca i zarazem "wielkiego i pięknego człowieka". Dodał, że odejście jednego z najwybitniejszych kolarzy w historii Polski i świata to dotkliwa i bolesna strata dla miłośników sportu i dla całej Polski.

2021-02-05, 16:49

"Na jego legendzie wychowały się miliony Polaków". Piotr Gliński pożegnał Ryszarda Szurkowskiego

Wicepremier, który reprezentował władze państwowe podczas Mszy św. odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w intencji zmarłego kolarza, mówił, że Ryszard Szurkowski "był talentem na skalę światową i mądrym sportowcem, który potrafił ten talent poprzeć ciężką pracą".

Powiązany Artykuł

szurkowski pap 1200.jpg
"Król roweru". Ryszard Szurkowski we wspomnieniach. Reportaż

Piotr Gliński zwracał uwagę na charakter sportowca. Jak mówił, "mistrz świata, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju od początku sportowej kariery, aż do ostatnich dni życia kojarzyły się nam wszystkim z zaciętą walką, zadziornością, niezłomnym charakterem, oddaniem i wielką pasją".

Idol i wzór Polaków

Minister podkreślił, że Ryszard Szurkowski był idolem i wzorem dla wielu Polaków, a także sportowym ambasadorem naszego kraju. Na jego legendzie - jak mówił - wychowały się miliony Polaków.

Posłuchaj

Wicepremier P. Gliński: Na legendzie Ryszarda Szurkowskiego wychowały się miliony Polaków (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Piotr Gliński zaznaczył, że legendarny kolarz niósł rodakom radość w smutnych i szarych czasach PRL-u, był człowiekiem pasji, reprezentującym nasz kraj na największych światowych imprezach. Przypomniał, że "setki tysięcy Polaków w stawały na trasie Wyścigu Pokoju po to, by zobaczyć w akcji swojego idola, zaś ulice pustoszały, gdy cała Polska zasiadała przed telewizorami i przy radioodbiornikach, by śledzić kolejne zwycięstwa niedościgłego Mistrza".

REKLAMA

Wicepremier przypomniał, że za dokonania kolarz był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał między innymi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a dziś pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Minister dodał, że sportowiec był także siedmiokrotnie odznaczony Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Piotr Gliński zaznaczył, że żadna z nagród nie może jednak w pełni oddać jego zasług dla polskiego kolarstwa.

- Pamięć o czynach i osiągnięciach Ryszarda Szurkowskiego nie ulegnie zatarciu - zapewnił wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że działalność, zasługi i miłość do kolarstwa Ryszarda Szurkowskiego pozostaną w naszych sercach jako wzór do naśladowania.

Mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski, czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju i wielokrotny mistrz Polski, a w latach 1984-1988 szef kadry narodowej, która pod jego opieką osiągnęła wiele sukcesów, zmarł 1 lutego, w wieku 75 lat.

Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Szurkowskiego odbędą się 13 lutego w Wierzchowicach koło Świebodowa - rodzinnej miejscowości kolarza.

REKLAMA

kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej