Gliński: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce to jedno z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych
"Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych" - napisał w poniedziałek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2021-03-01, 17:20
Wicepremier Gliński wskazał we wpisie na Facebooku, że "czasy, w których o Żołnierzach Wyklętych nie mówiło się wcale lub z pogardą i zakłamaniem – minęły już bezpowrotnie".
Powiązany Artykuł
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało państwową instytucją kultury
"Dzięki budowanym dziś instytucjom prawda o Ich poświęceniu, oddaniu i walce o wolną i niepodległą Polskę przetrwa kolejne pokolenia. Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych - w budynku dawnego aresztu śledczego – miejscu ważnym dla naszej tożsamości i zbiorowej pamięci. Cześć i chwała Bohaterom!" - podkreślił minister kultury.
- "Bohaterstwo mamy we krwi". Prezydent wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego
- "Z ich daniny wyrosła wolna Polska". Marszałek Sejmu o Żołnierzach Wyklętych
- "Siewcy Rzeczypospolitej naszych wspólnych marzeń". Premier o Żołnierzach Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku.
REKLAMA
Data ta została wybrana jako upamiętnienie 1 marca 1951 r., kiedy to w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – płk Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
jbt
REKLAMA