"Z ich daniny wyrosła wolna Polska". Marszałek Sejmu o Żołnierzach Wyklętych
"Z determinacji, poświęcenia i daniny krwi żołnierzy wyklętych wyrosła wolna i niepodległa Polska" - napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV ZG Zrzeszenia "WiN" w Warszawie.
2021-03-01, 16:55
W poniedziałek, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, została odsłonięta tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "WiN". Obchodzone 1 marca święto zostało ustanowione w rocznicę ich śmierci.
Powiązany Artykuł
"Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych". Prezydent odznaczył weteranów
"Dzisiejsze uroczystości na terenie dawnego aresztu śledczego na Mokotowie ze szczególną mocą unaoczniają historię tych, którzy nie godzili się na komunistyczny reżim i nowy ład społeczny, a przede wszystkim na Polskę podległą obcemu mocarstwu" - napisała Witek w liście odczytanym przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Gosiewską.
Jak dodała, "za wierność patriotycznym i chrześcijańskim ideałom żołnierze wyklęci zapłacili zdrowiem i życiem, utratą dobrego imienia".
"Te więzienne mury były świadkiem niebywałego okrucieństwa i hańby, niezliczonych godzin tortur i poniżenia, przelanej krwi oraz niesprawiedliwych egzekucji, komunistyczne zbrodnie były ukrywane, zaś nazwiska ofiar wymazano z historii na tyle skutecznie, że doły śmierci wciąż skrywają tajemnicę. Pomimo ogromnego zaangażowania oraz nakładów pracy współczesnych badaczy dotąd nie odnaleziono wszystkich bezimiennych grobów bohaterów niepodległościowego podziemia" - podkreśliła.
REKLAMA
- W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor placówki: chcemy pokazać drogę tych ludzi
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę
"Prowadzili walkę nierówną z komunistyczną machiną, która zakończyła się wyrokiem śmierci"
W ocenie marszałek Sejmu "biografia pułkownika Łukasz Cieplińskiego i jego podkomendnych obrazuje tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych, ich heroiczną walkę z hitlerowski okupantem i sowieckim najeźdźcą oraz powojenną walkę w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość". "Prowadzili walkę nierówną z wszechwładną, komunistyczną machiną, która zakończyła się wyrokiem śmierci strzałem w tył głowy" - dodała.
Powiązany Artykuł
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny
"Pogrążeni w historycznej zadumie, stojąc przed tablica upamiętniającą płk Łukasz Cieplińskiego oraz siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN z ogromnym wzruszeniem przywołujemy nazwiska bohaterów. Oddając im cześć i przywracając pamięć składamy obietnicę, że historia już nigdy nie będzie o nich milczeć. Z determinacji poświęcenia i daniny krwi płk. Cieplińskiego i innych żołnierzy wyklętych wyrosła wolna i niepodległa Polska" - zaznaczyła Witek.
mg
REKLAMA
REKLAMA