"Lektury dostępne". Na stronie resortu edukacji i nauki można już pobrać kolejne adaptacje
Kolejne lektury szkolne w adaptacjach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi udostępniono w piątek na stronie MEiN w serii "Lektury dostępne". Wśród nich są m.in. bajki Krasickiego, ballady Mickiewicza, nowele Prusa i Sienkiewicza.
2021-03-05, 16:53
Seria "Lektury dostępne" to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.
Powiązany Artykuł
Szef MEiN ogłosił "Aktywny powrót do szkoły". Program ma na celu poprawę kondycji dzieci
Specjalne materiały
Do każdej multimedialnej lektury powstał pakiet materiałów składający się z nagrań video z tłumaczeniem tekstu na polski języki migowy, tekstu łatwego do czytania (ETR), opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.
Seria została opracowana na zlecenie ministra edukacji i nauki przez zespół doświadczonych ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu tłumaczeń na polski język migowy (PJM) uczestniczyli głusi użytkownicy tego języka, będący wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwsze pozycje z serii "Lektury dostępne" udostępniono w grudniu ub.r. Były to "Królowa Śniegu" Jana Christiana Andersena oraz "Śnieżka" Braci Grimm.
REKLAMA
Klasyka literatury dla młodszych
Obecnie udostępnione lektury to: kolejne bajki Andersena: "Brzydkie kaczątko", "Ropucha", "Dzwony", "Słowik"; Wilhelm i Jacob Grimm "Czerwony kapturek"; Jan Kochanowski "Do gór i lasów"; Ignacy Krasicki: "Lis i osieł", "Człowiek i zdrowie", "Słowik i szczygieł II", "Żółw i mysz", "Potok i rzeka II", "Jagnię i wilcy", "Bryła lodu i kryształ", "Dąb i małe drzewka", "Lis i wilk", "Człowiek i suknia", "Groch przy drodze", "Papuga i wiewiórka", "Doktor", "Potok i rzeka"; Adam Mickiewicz: "Pani Twardowska "Powrót taty", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka"; Bolesław Prus "Katarynka"; Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant", Juliusz Słowacki; "W pamiętniku Zofii Bobrówny"; Józef Wybicki "Mazurek Dąbrowskiego".
Materiały do pobrania dostępne są TUTAJ.
Jak wyjaśnia resort edukacji, uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Lektury dostępne mają za zadanie przeciwdziałać temu wykluczeniu. Wzbogacenie ich o filmy z tłumaczeniami migowymi stanowi znaczącą pomoc w pełnym i dokładnym zrozumieniu treści. Oprócz realizacji zadań szkolnych uczeń rozwija biegłość w zakresie języka polskiego oraz języka migowego.
ms
REKLAMA
REKLAMA