Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Maląg: będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach
- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie – przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2021-03-28, 07:26
Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu na mocy rozporządzenia prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 11 kwietnia.
Powiązany Artykuł
"Najważniejsze było utrzymanie programów społecznych". Maląg o działaniach rządu w czasie pandemii
- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie. To oznacza, że rodzice będą mogli z niego korzystać do 11 kwietnia br. Wiemy, jak ważna dla rodziców jest to kwestia - podkreśliła minister Maląg.
Zaznaczyła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na dokładnie takich samych zasadach, jak do tej pory. - Rodzice o opiekunowie nie muszą się o nic martwić, nic się w tym zakresie nie zmienia - dodała.
Wymagania
Powiązany Artykuł
Mija pięć lat od wprowadzenia 500+. CBOS: program popiera zdecydowana większość Polaków
Prawo do zasiłku będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały. Będzie on przysługiwał także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
REKLAMA
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Marlena Maląg: wyzwaniem tych czasów jest odwrócenie trendów demograficznych
- Prace nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Szwed: był szeroko konsultowany
- Program 500+. Wiceminister rodziny: w ciągu roku przeznaczamy na ten cel 40 mld złotych
Wysokość zasiłku
Powiązany Artykuł
Minister rodziny: polska gospodarka przygotowana na powrót do stanu sprzed pandemii
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
REKLAMA
jbt
REKLAMA