Warszawa: 13 osób oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej. Ruszył kolejny proces

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się kolejny duży proces w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Na ławie oskarżonych zasiada 13 osób. To byli urzędnicy warszawskiego Ratusza, nabywcy roszczeń, ich pełnomocnicy, radcowie prawni i notariusz.

2021-04-01, 15:15

Warszawa: 13 osób oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej. Ruszył kolejny proces
Sąd rozpatruje m,in. oskarżenia wobec reprywatyzacji kamienicy przy Mokotowskiej 63 w Warszawie. Foto: MW/FORUM

Prokuratura zarzuca oskarżonym m.in. korupcję i nieprawidłowości przy rozpatrywaniu roszczeń do nieruchomości - w sumie ponad trzydzieści przestępstw. Zarzuty dotyczą kilkunastu atrakcyjnie położnych nieruchomości stołecznych w tym kamienicy przy Mokotowskiej 63, uważanej za jądro afery reprywatyzacyjnej.

Powiązany Artykuł

Komisja Weryfikacyjna F 1200.jpg
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Komisja weryfikacyjna przyznała lokatorom łącznie ponad 10 mln zł

"Nie przyznaję się do zarzucanych czynów"

Oświadczenie jako pierwszy składał Jakub R., były Zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m. st. Warszawy. Zaznaczył, że "jednoznacznie i kategorycznie" nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu. Jak mówił, podpisał ponad 1500 decyzji i w żadnej sprawie żaden z pracowników nigdy nie uznał, zgodnie z wymienionymi przez Jakuba R. procedurami, przepisami i regulacjami, że jakakolwiek decyzja mogła być niezgodna z prawem.

Czytaj także: 

Oskarżony nie zgodził się na rejestrowanie wypowiedzi. Jego pełnomocnik, adwokat Beata Czechowicz dodała, że Jakub R. może składać obszerne wyjaśnienia jeszcze przez dwa terminy.

Posłuchaj

W ocenie mecenas, prokuratura stawia zarzuty, które nie znajdują potwierdzenia ani w materiale dowodowym, ani w prawie, ani w obowiązujących praktykach urzędu (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

W ocenie mecenas, prokuratura stawia zarzuty, które nie znajdują potwierdzenia ani w materiale dowodowym, ani w prawie, ani w obowiązujących praktykach urzędu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Jolanta_Brzeska_Forum.png
"Symbol oporu mieszkańców Warszawy przeciw niesprawiedliwości". Sebastian Kaleta o Jolancie Brzeskiej

Topowe adresy stolicy

Akt oskarżenia do warszawskiego sądu przesłała we wrześniu 2019 roku Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu we wrześniu 2019 r. Oskarżonym zarzucono w nim popełnienie łącznie 37 przestępstw. "Łączna szkoda majątkowa wyrządzona czynami zarzucanymi oskarżonym to ponad 90 mln zł. Zarzucono też przestępstwa korupcyjne urzędnikom, głównie byłym urzędnikom warszawskiego Ratusza, jak i osobom, które wręczały im korzyści majątkowe - zgodnie oczywiście z tezami aktu oskarżenia - na kwotę ponad dwóch milionów złotych - mówił prokurator.

Posłuchaj

Jak mówił prokurator z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Krzysztof Sztur oskarżonym zarzuca się m.in. korupcję i nieprawidłowości przy rozpatrywaniu roszczeń do nieruchomości (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

W sprawie chodzi o kilkanaście warszawskich nieruchomości, w tym położone przy ulicach Poznańskiej 14, Hożej 23/25 oraz 25, Saskiej 56, Schroegera 72, Marszałkowskiej 141, Nowy Świat 28, a także przy Placu Defilad.

To szósty akt oskarżenia wrocławskiej prokuratury w dotyczący reprywatyzacji w stolicy. Rozpoczęty dziś proces jest zaś trzecim z tzw. dużych procesów w sprawach reprywatyzacji w stolicy. Przed warszawskim sądem toczą się już dwa inne takie postępowania. 


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej