"Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą". Abp Szal w świątecznym orędziu

- Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą. Jest źródłem naszej wiary, nadziei i miłości - powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal w sobotę wieczorem w świątecznym orędziu wygłoszonym w TVP.

2021-04-03, 21:54

"Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą". Abp Szal w świątecznym orędziu

Przywołując słowa papieża Franciszka wygłoszone na początku tegorocznego Wielkiego Postu, metropolita przemyski przypomniał, że ojciec święty zachęcał, aby wykorzystać ten czas do odnowienia wiary, do zaczerpnięcia "żywej nadziei" i przyjęcia "z otwartym sercem" Bożej miłości, "która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie".

Powiązany Artykuł

1200_Jasna_Góra_TT.png
"Przebacz nam Matko". Motto Grobu Pańskiego podkreśla obronę życia nienarodzonych

- Ta wielkopostna formacja serca i duchowa wędrówka jest drogą, która jest już w całości oświetlona światłem zmartwychwstania - podkreślił abp Szal. - Zmartwychwstanie Chrystusa jest dla chrześcijan prawdą najważniejszą, gdyż przez to wydarzenie Chrystus objawił swoją moc, pokonał śmierć, grzech i szatana oraz zbawił ludzi - dodał.


Posłuchaj

Abp Szal: Zmartwychwstanie Chrystusa jest źródłem wiary, nadziei i miłości (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Zaznaczył jednocześnie, że zmartwychwstanie Chrystusa jest nie tylko faktem historycznym i zapowiedzią dla wiernych przyszłej chwały. - Wydarzenie to jest źródłem naszej wiary, nadziei i miłości na obecnej, pielgrzymiej drodze życia - podkreślił hierarcha.

Czytaj także:

Wskazywał, że ludzie bardzo potrzebują tych darów Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak często czują się niepewni, zagrożeni utratą wiary i pozbawieni nadziei. - Tak trudno wokół nas o świadectwo braterskiej, ludzkiej miłości. Tak wiele na naszych barkach codziennych trosk, osobistych i społecznych, które rodzą w sercach strach, niekiedy przerażenie, napełniają złymi myślami, prowadzą do zwątpienia, a czasami do rozpaczliwych decyzji i postaw - mówił arcybiskup.

Zauważył, że również dwa tysiące lat temu apostołowie, widząc mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa, przeżywali swoje osobiste kryzysy wiary, nadziei i miłości. A cnoty te na nowo rozbudził widok pustego grobu i spotkanie ze zmartwychwstałym Panem.


Posłuchaj

Abp Szal: jednym z fundamentów naszej nadziei jest przekonanie o dobroci Boga (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

- Wiara, nadzieja i miłość zmieniły perspektywę ówczesnych chrześcijan, kazały im szukać nie tyle tego, co w doczesnym życiu jest dobre i ważne, ale przede wszystkim tego, co jest ponadczasowe i wieczne, co dotyczy zbawienia. Dlatego też składali swoje świadectwa wiary gorliwie, odważnie i niezłomnie, nie wahając się oddawać za nią życia - podkreślił.

Przypomniał, że w ikonografii chrześcijańskiej nadzieję przedstawia się poprzez symbol trójramiennej kotwicy. Wyraża ona bowiem teologiczne podstawy nadziei, która ma też trzy ramiona, "których się chrześcijanin w żegludze życia powinien uchwycić".

Pierwszą z tych podstaw jest przekonanie o wszechmocy Boga, który jest Panem wszystkiego i wszystko może uczynić, bowiem nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych. Drugim fundamentem naszej nadziei jest przekonanie o dobroci i miłości Boga do człowieka, także wtedy, gdy człowiek błądzi. Trzecią podstawą nadziei chrześcijańskiej jest wierność Boga, który dotrzymuje swoich obietnic, który nigdy nie zawodzi i ma nieskończoną cierpliwość wobec każdego człowieka.

Czytaj także:

- Obyśmy w każdej chwili naszego życia mieli przekonanie, że we wszystkich momentach naszej wędrówki, łatwych i trudnych, jest zawsze przy nas zmartwychwstały Pan i pomaga nam zrozumieć istotę naszego życia - życzył metropolita przemyski.

Zachęcał, abyśmy na wzór uczniów idących do Emaus, zaprosili Jezusa do siebie, słuchali jego słów i poznawali go "podczas eucharystii po łamaniu chleba" oraz byli świadkami nadziei dla wszystkich ludzi: dla naszych bliskich, ale także dla naszych nieprzyjaciół. - Radując się darem życia Chrystusa zmartwychwstałego, brońmy każdego życia - nawoływał abp Szal.

Na zakończenie swojego wystąpienia hierarcha złożył wszystkim Polakom, w kraju i za granicą, zwłaszcza chorym i cierpiącym z powodu pandemii, oraz wszystkim leczącym i wspierającym chorych, życzenia głębokiego przeżywania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - Oby te święte dni, przeżyte w wierze, umocniły naszą nadzieję i pomogły nam stawać się radosnymi głosicielami Ewangelii o zmartwychwstałym Panu - życzył duchowny.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej