Federacja Rodzin Katyńskich: 13 kwietnia zapalmy w domach światło dla tych, którzy odeszli 81 lat temu

"Apelujemy do rządzących, aby w imię polskiej racji stanu podjęli zdecydowane działania w obronie nekropolii katyńskich i upamiętnień na terenie Rosji. Pilnujmy tych niemych, ale jakże wymownych świadków Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku" - czytamy w liście otwartym Federacji Rodzin Katyńskich.

2021-04-13, 11:23

Federacja Rodzin Katyńskich: 13 kwietnia zapalmy w domach światło dla tych, którzy odeszli 81 lat temu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Federacja Rodzin Katyńskich przypomina w liście, że 13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w 2007 roku ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiązany Artykuł

katyń tt free twitter 1200.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Premier: niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary

"Od ponad roku pandemia przykuła nas do codzienności: odchodzą bliscy i wszyscy tęsknimy do normalności. Historyczne rocznice przemijają niezauważone, a wymogi bezpieczeństwa przykrywają zobojętnienie na ból dawno miniony. To zrozumiałe, że w czasie zagrożenia trudno znaleźć wolną myśl, aby wspominać tragedię sprzed dziesięcioleci. A przecież to, jak wspominamy nieobecnych, zadecyduje o tym, jak kiedyś my będziemy zapamiętani" - podkreślono.

Czytaj także:

"Nie bądźcie obojętni"

Zaapelowano do rządzących, aby "w imię polskiej racji stanu podjęli zdecydowane działania w obronie nekropolii katyńskich i upamiętnień na terenie Rosji". "Pilnujmy tych niemych, ale jakże wymownych świadków Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku. Ubiegłoroczne wydarzenia w Twerze, gdzie cynicznie i bez oporów zniszczono upamiętnienie polskich Ofiar, zamordowanych przez NKWD, są krzykiem i przestrogą: nie bądźcie obojętni i bierni!" - wskazano.

REKLAMA

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska poprosiła w imieniu Rodzin Katyńskich: "13 kwietnia zapalmy w domach światło dla tych, którzy odeszli 81 lat temu. Zatrzymajmy się na minutę ciszy. Niech serdeczna myśl poszybuje tam, nad Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Niech cicha modlitwa otuli miejsca nieznane i zapomniane, jak Kuropaty pod Mińskiem".

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak free tt twiter wieniec Katyń 2021 Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1200.jpg
"Zostali zamordowani dlatego, że byli Polakami". Szef MON o zbrodni katyńskiej

Zbrodnia katyńska

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej