Rocznica rzezi Ormian. W Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające pierwsze ludobójstwo XX wieku
Na warszawskich Bielanach odbędą się główne uroczystości upamiętniające rzeź Ormian. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, 24 kwietnia uznawany jest za początek rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, do której doszło w 1915 roku. W latach 1915-17, Turcy wymordowali około półtora miliona osób, masakrę tę określa się jako pierwsze ludobójstwo XX wieku.
2021-04-24, 03:37
Doradca rządu do spraw mniejszości ormiańskiej w Polsce Bogdan Kasprowicz podkreśla, że tamta zbrodnia jest najtragiczniejszym wydarzeniem w dziejach narodu ormiańskiego. - Półtora miliona w skali narodu, który w owym czasie w ogóle miał około 4 miliony, to była straszliwa porażająca liczba. Z tym się nie można uporać do dzisiaj, ponieważ upłynęło ponad 100 lat, a ta zbrodnia nigdy i nigdzie nie została rozliczona. Przez wiele lat świat w ogóle nie chciał nic takiego uznać - podkreśla Bogdan Kasprowicz.
Powiązany Artykuł
Joe Biden uzna rzeź Ormian za ludobójstwo. Zapowiedział to prezydentowi Turcji
Polska jako jedno z niewielu państw uznała rzeź Ormian za ludobójstwo i ją potępiła, odpowiedni akt uchwalił Sejm w 2005 roku. Dlatego - mówi Bogdan Kasprowicz - niezwykle ważne jest przypominanie światu o tamtej tragedii. - Ormianie pokazują to doświadczenie całemu światu i po to żeby cały świat pamiętał, że w stosunkach między narodami, w stosunkach między państwami nie można stosować takiego straszliwego bestialstwa - powiedział Bogdan Kasprowicz.
Uroczystości upamiętniające zamordowanych Ormian rozpoczną się mszą (17.30) w parafii błogosławionego Edwarda Detkensa na Bielanach. Bogdan Kasprowicz wyjaśnia, że będą one miały dwa wymiary. Jeden będzie związany z oddaniem hołdu i wspomnieniem ofiar sprzed ponad 100 lat, drugi będzie przypomnieniem o tym, że w Armenii znowu toczy się wojna i znowu giną ludzie.
Uroczystości będą transmitowane TUTAJ.
REKLAMA
Ogrom bestialstwa
24 kwietnia jest obchodzony Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim, ustanowiony z inicjatywy Parlamentu Europejskiego. Upamiętnia rzeź Ormian w Imperium Osmańskim w 1915 roku, podczas I wojny światowej. Zdaniem historyków, łącznie w latach 1915-1917 wskutek masowych mordów i deportacji zginęło półtora miliona ludzi. Według tureckich obliczeń, zginęły 972 tysiące osób.
Powiązany Artykuł
Rzeź Ormian. "Ruch Młodych Turków chciał wyniszczyć wszystkich chrześcijan"
Zbrodnia na Ormianach jest drugim, po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem, którego dopuściły się władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.
Posłuchaj
106 lat temu, 24 kwietnia 1915 roku, rząd turecki postanowił ostatecznie rozwiązać problem chrześcijańskiej mniejszości Ormian, domagających się autonomii. W wydanym rozporządzeniu nakazano likwidację inteligencji i wysiedlenie całej społeczności do Syrii i Mezopotamii. Tego dnia, tylko w Stambule zgładzono ponad 2300 ormiańskich nauczycieli, lekarzy i kapłanów.
Turcja do dziś nie przyznaje się do zbrodni, mimo, że wiele państw uznało ją za ludobójstwo. Rząd turecki utrzymuje, że Ormianie byli ofiarami I wojny światowej i panującej wówczas epidemii.
Astrig Jedigarian z erewańskiego muzeum ludobójstwa Ormian podkreśliła (2015), że w 1915 roku aresztowano, a następnie zgładzono ormiańską inteligencję w Stambule.
REKLAMA
jp
REKLAMA