"Kopalnia w Turowie nie wpływa na niedobory wody w Czechach". Komunikat IMGW
TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Zdaniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wpływ na zasoby wodne wynika przede wszystkim z warunków meteorologicznych - wpływ kopalni jest znikomy.
2021-05-21, 23:35
Powiązany Artykuł
"Nie podejmiemy działań godzących w bezpieczeństwo energetyczne". Premier o decyzji TSUE ws. kopalni Turów
- Z analiz wynika, że nie ma trendów w przebiegu codziennych wartości wieloletnich. Zarówno dla opadów, jak i przepływów nie stwierdzono okresowo występujących anomalii. Przebieg codziennych przepływów w wieloleciu świadczy o stabilnym reżimie hydrologicznym i braku zaburzeń w cyklu hydrologicznym - podkreślił Przemysław Ligenza, dyrektor IMGW.
- Decyzja TSUE ws. kopalni Turów. Prezes PGE: to droga do dzikiej transformacji energetycznej
- "Ideologia zwycięża nad rozumem i myśleniem". Wiceminister spraw zagranicznych o decyzji TSUE ws. kopalni Turów
Jak tłumaczył "jest to podstawa do stwierdzenia, że przepływy wody po stronie czeskiej generowane są głównie warunkami meteorologicznymi, a nie działalnością kopalni Turów". - Wpływ KWB Turów na przebieg codziennych przepływów nie jest znaczący - dodał.
Według spółki PGE GiEK z Grupy PGE, do której należy Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, "nie ma jednoznacznych ekspertyz i dowodów, że kopalnia ma wpływ na osiem czynnych ujęć wody znajdujących się na terenie Czech".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Ogromny skandal". Patryk Jaki reaguje na wyrok TSUE ws. kopalni Turów
- Podkreślam, że są to jedynie działania prewencyjne, do których dobrowolnie zobligowaliśmy się w ramach decyzji środowiskowej. Eksperci jasno wskazują, że to nie Kopalnia Turów, a warunki meteorologiczne mają największy wpływ na poziom wód po stronie czeskiej - zaznaczył Zbigniew Kasztelewicz, wiceprezes ds. wydobycia w firmie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Decyzja TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.
"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silvę de Lapuertę.
***
Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.
REKLAMA
Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.
inzynieria.com/PAP
pb
REKLAMA