more_horiz
Wiadomości

Akcja CBA i KAS. Zlikwidowano "fabrykę faktur" wartą ponad miliard złotych

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 07:52
CBA i KAS rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie prowadzili "fabrykę faktur". Nierzetelne dokumenty na kwotę ponad miliarda złotych służyły ich nabywcom do oszustw na szkodę Skarbu Państwa. Zatrzymano 34 osoby, które w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszały m.in. zarzuty tzw. zbrodni vatowskiej.
Łącznie zatrzymano 34 osoby
Łącznie zatrzymano 34 osobyFoto: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Jak przekazał w środę Wydział Komunikacji Społecznej CBA, ponad 150 funkcjonariuszy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wzięło udział w zatrzymaniu 34 osób.

cba free 1200.jpg
Olsztyn: CBA zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem ws. przetargu

Działania przeprowadzono w dniach 24 i 25 maja na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. W miejscach zamieszkania i biurach podejrzanych zabezpieczono liczne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, które - jak podało CBA - mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.

Stałe źródło dochodu

Wśród zatrzymanych są osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej, w tym przedstawiciele jej kierownictwa oraz osoby, na które zakładane były firmy wystawiające fikcyjne faktury oraz przedsiębiorcy, którzy nabywali takie faktury. Wszyscy podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie w Wydziale II ds. Przestępczości Finansowo-Skarbowej przedstawiono im zarzuty.

1200 cbśp ektradycja.png
Dla narkotykowych karteli "wyprał" 1,4 mld zł. Szef gangu sprowadzony do Polski

Podejrzanym zarzucono m.in. działanie w gangu "produkującym" sfałszowane faktury na kwoty, które kwalifikują ten czyn jako zbrodnię vatowską, a także oszustw na szkodę Skarbu Państwa, nieujawnianie transakcji i przychodów, które powinny być opodatkowane, pranie pieniędzy i składanie nierzetelnych deklaracji podatkowych. Grupa miała działać w latach 2013-2020, a przestępcza działalność stanowiła dla podejrzanych "stałe źródło dochodu".

73 kontrole

- Grupa wystawiała faktury kosztowe, które następnie były nabywane przez kolejne podmioty. Faktury wystawiano w zamian za uzyskanie korzyści majątkowej, a także w celu obniżenia wysokości należności publicznoprawnych. Wystawione dokumenty miały dokumentować zakup oraz sprzedaż różnych usług m.in.: transportowych, budowlanych, oraz związanych z branżą IT, a także towarów na łączną wartość co najmniej 1 mld zł. Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wszczął 73 kontrole celno-skarbowe u beneficjentów korzystających z "pustych" faktur. W związku z już wszczętymi kontrolami celno-skarbowymi Skarb Państwa odzyskał około 10 mln złotych nieodprowadzonego podatku VAT - przekazała Justyna Pasieczyńska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

CBŚP 663.jpg
Wyłudzili 1,7 mln zł oszukując na "funkcjonariusza CBŚP". Zatrzymano pięć osób

- Wobec czterech kluczowych podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych, którzy w części przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych - podał w środę rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Marcin Saduś.

Nawet tysiąc podejrzanych

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8, ale w przypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni vatowskich, sąd może orzec karę nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA przekazał w środę, że "postępowanie jest rozwojowe i śledczy planują kolejne realizacje w sprawie". Z ustaleń PAP wynika, że podejrzanych może być nawet ponad tysiąc osób.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem