Prezydent: w centrum działań samorządu terytorialnego zawsze powinien być człowiek
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Samorządu Terytorialnego. Andrzej Duda zauważył podczas uroczystości inaugurującej Radę, że to kolejne gremium doradcze działające przy Kancelarii Prezydenta.
2021-05-31, 13:22
Prezydent powołując członków Rady podkreślił, że chce działać z pożytkiem dla Rzeczypospolitej. - Chcę, żebyśmy zajmowali się rzeczami ważnymi. Rzeczy ważne oznaczają dla mnie te, które rzeczywiście prowadzą do rozwoju naszego kraju, w taki sposób, aby odczuwała to zwykła polska rodzina - powiedział Duda.
Powiązany Artykuł
Prezydent: samorządy to nasze wspólne dobro, zgodna współpraca z rządem to warunek sprawnego państwa
Jak zaznaczył, "tu samorząd ma absolutnie fundamentalne znaczenie". - Dlatego, że to państwo realizujecie te zadania publiczne najbliżej obywateli - mówił. - To zasada pomocniczości jest tą fundamentalną, zasadniczą, dotyczącą w pierwszej kolejności właśnie samorządu terytorialnego. Zasada zgodnie, z którą sprawy lokalne powinny być załatwiane jak najbliżej obywateli - powiedział prezydent.
Posłuchaj
REKLAMA
- To znaczy, że obywatele powinni sami w ogóle radzić sobie i sami załatwiać swoje sprawy, do momentu dopóki te sprawy nie stają się tak poważne, że zaczynają przerastać ich indywidualne możliwości. Wtedy, potrzebują tego pierwszego szczebla władz, które sami wybierają po to, żeby mogły realizować dla nich zadanie, to jest właśnie ten samorząd lokalny - podkreślił Andrzej Duda.
Rada do spraw Samorządu Terytorialnego będzie kolejnym gremium doradczym prezydenta działającym w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Do zadań Rady należeć będzie m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, identyfikowanie aktualnych problemów w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego, a także opracowywanie prezydenckich projektów inicjatyw legislacyjnych dot. samorządu terytorialnego.
"W centrum działań samorządu terytorialnego zawsze powinien być człowiek"
Duda podkreślał, że w centrum działań samorządu terytorialnego zawsze powinien być człowiek, bo jest to "służba mieszkańcom, służba ludziom w absolutnie pełnym i ścisłym tego słowa znaczeniu".
Zaznaczył, że osoby wchodzące w skład Rady do spraw Samorządu Terytorialnego posiadają doświadczenie oraz zaufanie lokalnych społeczności i swoich współpracowników.
REKLAMA
- Jesteście w stanie docenić to, co zostało przez centralną władzę ustawodawczą dobrze przygotowane, przyjęte (...), a jednocześnie jesteście w stanie powiedzieć, gdzie są niedostatki, co należałoby zmienić, co poprawić i to jest dla mnie kwintesencja tego, co można zrobić w ramach działalności urzędu Prezydenta RP i Kancelarii - powiedział zwracając się do członków Rady.
Duda zaznaczył również, że Rada ma być dla niego nie tylko ciałem doradczym, ale także swoistą "wyrocznią" w sprawach dotyczących samorządu terytorialnego.
- Chciałbym, abyście rozmawiali otwarcie o problemach. Jestem zwolennikiem mówienia nawet najtrudniejszej prawdy, dlatego że jesteśmy w stanie budować Rzeczpospolitą opartą na dobrze wykonanych fundamentach - powiedział prezydent pod adresem osób zasiadających w Radzie.
dn
REKLAMA
REKLAMA