Virtus et Fraternitas. Prezydent wręczy medale niosącym pomoc Polakom w XX w.
Dziewięć osób, niosących pomoc polskim obywatelom na przestrzeni ostatniego stulecia, zostanie uhonorowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę medalami Virtus et Fraternitas. Uroczystość odznaczeniowa odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
2021-06-02, 06:54
Medale są przyznawane na wniosek Instytutu Pileckiego. Jego dyrektor dr Wojciech Kozłowski powiedział Polskiemu Radiu, że odznaczenia są podziękowaniem polskiego państwa tym, którzy okazali Polakom braterstwo, życzliwość i solidarność w trudnych czasach totalitaryzmów.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Medale za ratowanie Polaków. Prezydent: wyraz naszej wdzięczności
- Virtus et Fraternitas, czyli męstwo i braterstwo, męstwo i solidarność to dwie wartości, na które zwracamy uwagę w tym odznaczeniu. Pamiętamy o ludziach, którzy ryzykowali, aby pomóc tym, którym pomóc nie musieli, bo nawet różniła nas religia, język, przekonania polityczne czy przynależność państwowa. A jednak wartość życia ludzkiego była tą nadrzędną i za to Rzeczpospolita dziękuje - wyjaśniał dr Wojciech Kozłowski.
REKLAMA
Do odznaczenia Instytut Pileckiego zgłosił dziewięć osób pochodzących z z Czech, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. To często historie lokalne i przez to niemal zupełnie nieznane w Polsce. - Mówimy o Ukraińcach, którzy chowali Polaków przed zbrodniarzami z UPA. Mówimy o słowackim taksówkarzu i jego żonie, którzy pomagali polskim kurierom podróżować w czasie niemieckiej okupacji. Mówimy o węgierskim obywatelu, który pomagał polskim uchodźcom - wyliczał szef Instytutu Pileckiego.
Drugi raz w historii
Dzisiejsza uroczystość w Pałacu Prezydenckim będzie drugim w historii rozdaniem medali Virtus et Fraternitas. Pierwsze odznaczenia prezydent Andrzej Duda wręczył w czerwcu 2019 roku, rok temu ceremonia nie odbyła się ze względu na pandemię.
Medal został ustanowiony ustawą z 9 listopada 2017 roku o Instytucie Pileckiego. Na awersie medalu Virtus et Fraternitas przedstawiony jest orzeł biały według polskiego godła państwowego, poniżej którego widnieją dwie skrzyżowane gałązki palmowe, symbolizujące nagrodę i uznanie. Rewers odznaczenia przedstawia postać kobiety ze stylizowaną włócznią św. Maurycego, najstarszym polskim insygnium państwowym, i wieńcem laurowym, symbolem zwycięstwa. Postać ta jest rozumiana jako personifikacja Polski, widniejąca w świetlistych zdobieniach przypominających anielskie skrzydła. W otoku medalu biegnie napis, będący cytatem słów świętego Jana Pawła II: Człowieka trzeba mierzyć miarą serca.
REKLAMA
pg
REKLAMA