Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, posłowie mogą zająć się projektem ustawy medialnej
W środę o godz. 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Wieczorem posłowie rozpatrzą i będą głosować nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W porządku obrad jest też prezydencki projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Niewykluczone, że Sejm zajmie się projektem ustawy medialnej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Taką możliwość sugerowali politycy formacji rządzącej.
2021-07-21, 01:54
Propozycja nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że koncesję na nadawanie będą mogły uzyskać podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pod warunkiem, że nie będą zależne od innych podmiotów spoza EOG. Obszar ten obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. To, czy projekt wejdzie pod obrady, rozstrzygnie się na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.
Powiązany Artykuł
"Normalna dla każdego poważnego państwa". Premier o propozycji ustawy medialnej
Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Marek Suski oczekuje, że znajdzie się czas na rozpatrzenie dokumentu podczas lipcowego posiedzenia. Natomiast wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że wszystko jest możliwe i nie wyklucza, że na Prezydium Sejmu projekt ustawy medialnej zostanie zgłoszony w trybie pilnym.
W przedpołudniowym bloku głosowań posłowie rozstrzygną m. in. czy Sejm wysłucha informacji szefa KPRM, ministra Michała Dworczyka o wdrażaniu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Odbudowa pałacu
Sejm najprawdopodobniej przeprowadzi też drugie czytanie prezydenckiego projektu o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kolarski: Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury
Wczoraj komisja kultury poparła skierowanie do II czytania propozycji sygnowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Radiofonia, telewizja, kinematografia
Sejm ma zająć się także innym projektem przyjętym wczoraj przez Komisję Kultury i Środków Przekazu. To rządowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.
Dostosowuje on przepisy do unijnej dyrektywy, określa zasady umieszczania reklam w usługach medialnych a także reguluje działalność platform udostępniania wideo, zakazując im m. in. prewencyjnego filtrowania publikowanych treści.
Grunty leśne
W kolejnych dniach posiedzenia posłowie zajmą się m. in. rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Tereny leśne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone w Jaworznie i Stalowej Woli, będą mogły być przez 2 lata zamieniane na inne lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Liziniewicz: wycinka drzew za rządów PiS i PO miała taką samą skalę. To normalny proces
Zamiana ma być możliwa w celu wdrażania projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza i obronności państwa.
Sprawozdania
Sejm będzie też debatował nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w ubiegłym roku oraz nad analizą NIK dotyczącą wykonania budżetu i założeń polityki pieniężnej w 2020 roku.
W czwartek posłowie przedyskutują ponadto sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Narodowego Banku Polskiego, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Sądownictwa.
fc
REKLAMA
REKLAMA