Małgorzata Gosiewska: Warszawa czeka na odbudowę Pałacu Saskiego już blisko 80 lat
Reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przypomniała, że dyskusja w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego toczyła się w latach 90. ubiegłego wieku, gdy prezydentem Warszawy był Marcin Święcicki.
2021-07-26, 23:02
Małgorzata Gosiewska mówiła w TVP Info, że zastanawiano się wówczas jedynie, w jakiej formie odbudować Pałac, a nie czy w ogóle to robić. Przypomniała, że zwyciężyła opinia, iż należy zachować historyczny wygląd budynku i ujęto to w planie zagospodarowania przestrzennego.
Powiązany Artykuł
"Nie możemy pozwalać na to, żeby nie był odbudowany". Budzyński o rekonstrukcji Pałacu Saskiego
- Decyzje już konkretne wiązały się z prezydenturą Lecha Kaczyńskiego - zaznaczyła Małgorzata Gosiewska. Dodała, że "niestety pani prezydent [Warszawy] Hanna Gronkiewicz-Waltz z tych decyzji wycofała się, kolejny prezydent również". Posłanka podkreśliła, że na odbudowę Pałacu Saskiego Warszawa czeka blisko 80 lat.
Posłuchaj
Rola historyczna
Poseł Marek Dyduch z Nowej Lewicy zwrócił uwagę, że dzieło odbudowy tego symbolicznego miejsca próbowano podjąć również wcześniej - w latach 70. XX wieku, jednak z powodu kosztów i odbudowy Zamku Królewskiego Warszawa nie mogła sobie na to pozwolić.
Marek Dyduch przekonywał, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szybko się zwróci. Zauważał, że "ziemia, która jest w tym miejscu, nie będzie tyle kosztować", ile kosztuje normalnie w przypadku budowy biur czy mieszkań, a "koszty będą związane jedynie z wybudowaniem tego obiektu".
REKLAMA
Poseł Nowej Lewicy dodał, że odbudowa Pałacu Saskiego jest także uzasadniona rolą historyczną, jaką odegrał on w historii Polski. Przypomniał, że są sprawy i procesy z zakresu interesu państwa, które warto i należy podejmować wspólnie, ponad podziałami politycznymi. Wśród nich wymienił między innymi odbudowę Pałacu Saskiego.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
"Należy temu przyklasnąć". Jan Pietrzak o odbudowie Pałacu Saskiego
- Prezydent przekazał marszałek Sejmu projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego i innych zabytków Warszawy
- "Jest spełnieniem obietnicy prezydenta". Szefowa KPRP o odbudowie Pałacu Saskiego
- Piotr Gliński: odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem - to symbol naszej niezłomności
Ustawa
W piątek Sejm uchwalili ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Według zamierzeń Pałac Saski ma być przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Kamienice przy ulicy Królewskiej rozważane są jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.
Ustawa trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jej projekt przygotował zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta we współpracy z biurem programu "Niepodległa". Ustawa trafi teraz do Senatu.
REKLAMA
***
Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.
jbt
REKLAMA