Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji z dwiema poprawkami zgłoszonymi przez PiS oraz jedną poprawką Konfederacji. Ustawa trafi teraz do Senatu. W Sejmie za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216. 

2021-08-11, 20:30

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Obrady w Sejmie/zdjęcie ilustracyjne . Foto: Twitter/@KancelariaSejmu
  • Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zakłada zmiany w przepisach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego
  • Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie takim podmiotom, których siedziba jest w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru
  • Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń
  • Już po głosowaniach Marek Suski powiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną
  • Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka ocenił, że senacka większość nie będzie chciała przyjąć poprawki autorstwa PiS, a całą propozycję noweli należy odrzucić

Powiązany Artykuł

shutter stock szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
Ochrona pracowników punktów szczepień. Pozytywna ocena sejmowej komisji zdrowia

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Posłuchaj

Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z projektem koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Doprecyzowanie prawa

Podczas debaty nad projektem poseł Marek Suski mówił, że nowelizacja ustawy o KRRiT ma jedynie doprecyzować przepisy, aby nie można było obchodzić obowiązujących już ograniczeń.

Posłuchaj

Marek Suski: w większości krajów demokratycznych, rynek mediów jest rynkiem regulowanym (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik rządu PiotrMüller przekonywał przed głosowaniem, że ustawa medialna nie stanowi ataku na wolność mediów w naszym kraju.

REKLAMA

Posłuchaj

Piotr Müller: regulujemy przepisy w taki sposób, w jaki funkcjonują one np. w Austrii (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

- Wprowadzamy zasady podobne do tych w innych krajach Unii Europejskiej. Mamy prawo do tego, by uregulować kwestie kapitałowe w sposób, jaki polski parlament uznaje za zasadny - mówił Piotr Müller. 

Powiązany Artykuł

KRRiT 1200.jpg
Sejm przyjął sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2020 r.

Planowana poprawka w Senacie

Już po sejmowych głosowaniach poseł PiS Marek Suski zapowiedział dziennikarzom, że w Senacie PiS chce jeszcze zgłosić poprawkę wyłączającą z nowych rozwiązań stacje nadające drogą satelitarną. - Chodzi o to, że ci nadawcy, którzy mają koncesję i nadają przez satelitę, nie będą musieli spełnić warunku 49 proc. kapitału krajowego - powiedział Marek Suski. 

Odrzucenie zapowiadanej poprawki PiS, a także zanegowanie całego sejmowego projektu zapowiedział za to wiceszef PO Borys Budka.

Posłuchaj

Borys Budka: nowelizacja ustawy medialnej jest do kosza (IAR) 0:09
+
Dodaj do playlisty

Wybór członków KRRiT

Sejm przyjął poprawkę Konfederacji, która zakłada, że Senat uchwałą wyrazi zgodę na powołanie członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu tego okresu oznacza wyrażenie zgody. Jeżeli Senat nie zgodzi się na powołanie, Sejm musi zaproponować inne osoby na członków KRRiT.

Według poprawki prezydent powołuje członków Krajowej Rady w ciągu miesiąca od uchwały Senatu wyrażającej zgodę na powołanie członków Krajowej Rady. Dotychczasowy członek Krajowej Rady pełni swoje obowiązku do czasu objęcia stanowiska przez nowego członka Krajowej Rady.

REKLAMA

Czytaj także:

Poprawka proponowana przez Konfederację zakłada też, że członków państwowych spółek medialnych, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Powiązany Artykuł

Ewa Stankiewicz 1200.JPG
"To lobbing polityczno-gospodarczy". Ewa Stankiewicz o protestach dot. nowelizacji ustawy medialnej

Siedem miesięcy

Poprawka zgłoszona przez PiS zakłada, że koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, a które wygasają w okresie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

jbt/pb/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej