more_horiz
Wiadomości

"Wygląda na to, że czwarta fala nie będzie tak dotkliwa". Minister edukacji o sytuacji w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 22:59
- Wygląda na to, że czwarta fala, choć bardzo groźna i trzeba być ostrożnym, nie będzie tak dotkliwa dla nauki i szkolnictwa wyższego, a także dla szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego, jak druga i trzecia fala - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Ministerstwo Edukacji i Nauki/Twitter

shutterstock 1200 szkoła.jpg
Funkcjonowanie szkół w czasie pandemii. MEiN publikuje nowe dane

Szef MEiN pytany był w piątek, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego 2021/2022, w TVP Info o to, jak długo, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju, szkoły będą prowadziły zajęcia stacjonarnie. "Myślę, że przez cały rok, tak jak szkoły otworzyły się na cały rok" - odpowiedział Czarnek.

Odniósł się do stwierdzenia, że liczba zakażeń rośnie. "Zakażenia rosną, ale (...) w zasadzie procent uczniów, którzy na kilka dni udają się na kwarantannę, na naukę zdalną jest ten sam, co w zeszłym tygodniu" - powiedział. - Jestem przekonany, że tak samo będzie w szkołach wyższych (...). Wydaliśmy specjalne wytyczne i zalecenia, żeby wpływały na bezpieczeństwo na uczelniach. Środki finansowe, które będziemy przekazywać w postaci subwencji inwestycyjnej, ona też może być wydana na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego (...); to oczywiście będzie decyzja rektorów - dodał.

- Wygląda na to, że czwarta fala, choć bardzo groźna i trzeba się pilnować, być ostrożnym, nie będzie tak dotkliwa dla nauki i szkolnictwa wyższego, i dla szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego, jak druga i trzecia fala - ocenił minister edukacji i nauki.

Szczepienia przeciw COVID-19

Wskazał na rolę szczepień przeciw COVID-19. Wspomniał, że był w piątek na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Podał, że wśród studentów medycyny poziom zaszczepienia jest bardzo wysoki - ponad 90 proc. - To rzeczywiście daje poczucie dużego bezpieczeństwa w takich szkołach. Jestem przekonany, że studenci innych uczelni widząc wzrost zakażeń, bo on jest i fakt, że te zakażenia dotykają przede wszystkim osób niezaszczepionych - a już ponad 90 proc. tych, co w szpitalach to są ci, którzy są niezaszczepieni - zdrowo rozsądkowo podejdą do tego tematu i się zaszczepią - mówił Czarnek.


PAP Przemysław Czarnek .jpg
Akcja szczepień w szkołach. Szef MEiN: do 48 tys. deklaracji należy doliczyć milion już zaszczepionych uczniów

Szef MEiN odniósł się też do danych dotyczących odsetka zaszczepionych uczniów. - Ponad 35 proc. już, natomiast w przedziale wiekowym od 16 do 18 roku zżycia to ponad 45 proc. To rzeczywiście nie jest tyle, ile byśmy chcieli, ale już jest sporo. Te szczepienia trwają, są bądź to w szkołach, czy też najczęściej w punktach ogólnodostępnych. Zachęcamy, pokazujemy rzetelnie informacje na temat tego, co dają szczepienia, zwłaszcza w tej grupie wiekowej nieco starszej, ale również wśród młodzieży, również wśród dzieci - powiedział Czarnek.

Dodatkowe fundusze

Zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu ogłosi "niemałe środki finansowe na zajęcia wspomagające na uczelniach", bo "także na uczelniach potrzeba wspomagania". - Są na to środki przewidziane, będziemy je ogłaszać w przyszłym tygodniu - dodał.

Na blisko 400 polskich uczelniach ok. 1,2 mln studentów rozpoczęło 1 października nowy rok akademicki 2021/2022. Studenci pojawią się w murach większości uczelni, niejednokrotnie po dłuższej przerwie. Władze szkół wyższych muszą dostosować plany organizacji i zarządzania do aktualnej sytuacji epidemicznej.

W czwartek MEiN opublikowało wytyczne bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w okresie epidemii. Zaznaczono, że wytyczne te należy traktować jako zbiór zaleceń, porad i sugestii, które winny być stosowane z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji prawnej, lokalnej liczby zachorowań, dynamiki rozwoju epidemii, oceny kluczowych czynników ryzyka oraz uwarunkowań organizacyjnych i technicznych danej uczelni.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem