more_horiz
Wiadomości

"To umocnienie jedności z papieżem". Polscy biskupi rozpoczynają wizytę w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 06:30
Wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów rozpocznie w poniedziałek w Rzymie poranna msza św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej. Biskupi udadzą się do Watykanu w czterech grupach. Każda spotka się z papieżem Franciszkiem oraz odwiedzi dykasterie Stolicy Apostolskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Grabowski Foto

PAP Wojciech Roszkowski 1200.jpg
Prof. Roszkowski: powszechność Kościoła to nie jest jakaś misja cywilizacyjna lepszej i mądrzejszej Europy

W poniedziałek 4 października rozpoczyna się w Rzymie wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów. Hierarchowie przybędą do Watykanu w czterech grupach, co tydzień kolejna. W programie pielgrzymim jest spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyta w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz msze święte w czterech bazylikach większych w Rzymie.

W pierwszej grupie, która przybyła do Watykanu znaleźli się biskupi z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej. Wizytę ad limina rozpoczną od porannej mszy św. przy grobie św. Piotra w bazylice watykańskiej.

Druga grupa, która rozpocznie wizytę w Watykanie 11 października obejmie: archidiecezję gdańską z diecezjami pelplińską i toruńską, archidiecezję szczecińsko-kamieńską z diecezjami koszalińsko-kołobrzeską i zielonogórsko-gorzowską, archidiecezję poznańską z diecezją kaliską oraz archidiecezję wrocławską z diecezjami legnicką i świdnicką.

Spotkania biskupów

W trzeciej grupie, która rozpocznie wizytę ad limina 18 października będą: archidiecezja warszawska z diecezjami warszawsko-praską i płocką oraz ordynariatem polowym Wojska Polskiego, archidiecezja gnieźnieńska z diecezjami bydgoską i włocławską, archidiecezja łódzką z diecezją łowicką, archidiecezja częstochowską z diecezjami radomską i sosnowiecką oraz trzy diecezje greckokatolickie: archidiecezja przemysko-warszawską z diecezjami wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską.

Czwarta grupa rozpocznie wizytę 25 października. W niej znalazły się archidiecezja krakowska z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską oraz archidiecezja katowicka z diecezjami gliwicką i opolską

Spotkania biskupów w różnych watykańskich dykasteriach będą się odbywać przez cały tydzień, zarówno przed, jak i po południu.

Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są, co pięć lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów odbyła się 1-8 lutego 2014 r. Posynodalna adhortacja apostolska "Pastores gregis" podkreśla, że podstawowym celem wizyty ad limina Apostolorum jest umocnienie jedności biskupów z papieżem.

pkur

Zobacz także

Zobacz także