more_horiz
Wiadomości

"To fake news i kłamstwo opozycji". Bortniczuk o rzekomym polexicie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 21:19
- Tam, gdzie będzie trzeba, będziemy dokonywać rozsądnych korekt w kursie spraw z UE. Rozsądek czasami wymaga tego, aby zrobić krok wstecz, ale to nie oznacza, że się wycofamy z reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział poseł Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk.
Kamil Bortniczuk
Kamil BortniczukFoto: Andrzej Hulimka/Forum

Poseł podkreślał w rozmowie w Polsat News, że nikt nie myśli o polexicie. - To jest fake news, to jest kłamstwo opozycji, którym opozycja chce zrazić wyborców, Polaków do naszego obozu, bo UE jest dla wszystkich dużą wartością - mówił Kamil Bortniczuk.

JakubJałowiczor.jpg
Jakub Jałowiczor o dyskusji wokół polexitu: ten konflikt będzie nastawiał Polaków przeciwko UE

- Tam, gdzie będzie trzeba dokonywać rozsądnych korekt w kursie spraw z UE, będziemy ich dokonywać, bo my jesteśmy rozsądną - mówiąc kolokwialnie - ekipą. Chcemy dobrze rządzić Polską i chcemy dużych pieniędzy dla Polski - powiedział Kamil Bortniczuk.

Czytaj także:

Przekonywał, że ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym było "jedynym orzeczeniem jakie mogło zapaść niezależnie od składu osobowego Trybunału". - UE od wielu miesięcy, żeby nie powiedzieć od lat (...) próbuje rozpychać się w swoich kompetencjach ponad to, na co się umówiliśmy przystępując zarówno my jako Polska, jak i inne państwa, które współtworzą Unię Europejską - powiedział poseł. Stwierdził także, że "nie umawialiśmy się na to, że będzie nam Unia narzucać ustrój wymiaru sprawiedliwości".

"Najważniejsze, aby rozsądnie i skutecznie rządzić Polską"

Kamil Bortniczuk był także pytany o słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego (PiS), który powiedział, że podczas poniedziałkowego prezydium Komitetu Politycznego PiS rozmowy dotyczyły działań, które mają "wyprostować" nasze relacje z Komisją Europejską. - My jesteśmy rozsądnymi ludźmi i naszym celem jest rozsądnie zarządzać państwem polskim - mówił. - Ten rozsądek czasami wymaga tego, aby zrobić krok wstecz, jeżeli tutaj nie będzie innego wyjścia to zakładam, że jakiś rozsądny krok wstecz zrobimy, co nie oznacza, że się wycofamy z reformy wymiaru sprawiedliwości. Być może znajdziemy inną drogę, taką która nawet przy maksimum złej woli ze strony urzędników europejskich nie będzie mogła być kwestionowana - odpowiedział. 

Czytaj także:

Na uwagę, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej będzie prestiżową porażką, odparł: "Być może". - Ale prestiż nie jest w życiu najważniejszy, najważniejsze jest (...) aby rozsądnie i skutecznie rządzić Polską - podkreślił Kamil Bortniuczk.

Pytany o ocenę słów lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który mówił, że "nasze państwo może zejść z kursu bezmyślnej konfrontacji z Europą" odparł, że nie jest mu wygodnie komentować wypowiedź swojego byłego szefa partyjnego. - Jarosław Gowin i jego otoczenie charakteryzuje się dzisiaj taką neoficką żarliwością w komentowaniu bieżących wydarzeń - ocenił poseł.

Karol Karski 663.jpg
Prof. Karol Karski: to opozycja buduje tezę o polexicie

***

We wtorek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października dotyczący kwestii wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym. W czwartek TK odpowiadając na wniosek premiera orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją.

Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów prawa unijnego w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach. Według TK niezgodne z konstytucją są też przepisy traktatowe uprawniające polskie sądy do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów. 

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem