more_horiz
Wiadomości

Skandaliczne słowa Jolanty Kwaśniewskiej. Porównała Polskę do Niemiec Adolfa Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 23:44
- Zapala mi się z tyłu głowy czerwona lampka, bo nie wierzę tym, którzy równocześnie krytykują Unię, dodając, żeby się nie martwić, bo przecież zawsze będziemy jej częścią. W 1939 roku też myśleliśmy, że istnieją traktaty, umowy międzynarodowe, mamy poukładany świat i jesteśmy na wszystko gotowi. Nie byliśmy - mówiła Jolanta Kwaśniewska w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Jolanta Kwaśniewska
Jolanta KwaśniewskaFoto: Andrzej Hulimka / Forum

W sobotę Wirtualna Polska opublikowała wywiad z Jolantą Kwaśniewską. Byłą pierwszą damę pytano o jej nagły powrót do życia publicznego - w ciągu dwóch tygodni pojawiła się ona manifestacji w Warszawie oraz na wiecu w rocznicę śmierci Piotra Szczęsnego.

Czytaj także:
1200straż graniczna granica free shutterstock.jpg
Marciniak: Łukaszenka gra o podmiotowość polityczną i sprawstwo

Jak wyjaśniła rozmówczyni - "ma wrażenie, że doszliśmy do ściany" i "musiała coś zrobić, bo nie umie traktować obojętnie spraw, które są dla niej ważne". Przyznała też, że wcześniej brała udział w różnego rodzaju manifestacjach, jednak wolała wtedy zachować anonimowość. Teraz - tłumaczyła - "coś w niej pękło" a "czarę goryczy" przelała sytuacja na granicy. 

- W tej chwili musimy minimalizować cierpienie i ograniczać liczbę ludzkich dramatów. To priorytet - apelowała Jolanta Kwaśniewska. Wskazała też konieczność dopuszczenia na granicę organizacji humanitarnych, służb medycznych i wolontariuszy. - Inaczej wysyłamy w świat sygnał o naszej bezduszności, zwłaszcza wypychając na Białoruś tych, którym udało się przedostać do Polski - przekonywała. Zapowiedziała też swój udział w proteście w Michałowie (wywiad przeprowadzono przed wydarzeniem - red.) i podkreśliła, że "czuje się zdradzona przez własne państwo". 

Czytaj także:

Polska jak hitlerowskie Niemcy?

Czytaj także:
Morawiecki PAP 1200.jpg
"Chcę Europy silnej i wielkiej, zdolnej stawić tamę autorytarnym reżimom". Premier po debacie w PE

Była pierwsza dama odniosła się również do pojawiających się w debacie publicznej opinii o nadchodzącym tzw. polexicie. W jej ocenie taki scenariusz jest coraz bardziej realny. - Zapala mi się z tyłu głowy czerwona lampka, bo nie wierzę tym, którzy równocześnie krytykują Unię, dodając, żeby się nie martwić, bo przecież zawsze będziemy jej częścią. W 1939 roku też myśleliśmy, że istnieją traktaty, umowy międzynarodowe, mamy poukładany świat i jesteśmy na wszystko gotowi. Nie byliśmy - mówiła.

Wtedy też był mały człowieczek, który pohukiwał w Bawarii i wszyscy go bagatelizowali. Tak rodziły się nacjonalizmy - demony, który doprowadziły Europę na skraj upadku. Martwi mnie to, że dzisiaj w Polsce rośnie w siłę partia narodowa, a przyjmowanie do niej nowych członków odbywa się na Jasnej Górze - kontynuowała Jolanta Kwaśniewska. 

Na uwagę dziennikarza pytającego o stosowność "zestawiania milionów ofiar II wojny światowej i niemieckiego nazizmu z zagrożeniami skrajnego nacjonalizmu w naszej ojczyźnie", rozmówczyni wyjaśniła, że "po prostu czuje wyraźną zmianę nastrojów społecznych". Zwróciła również uwagę na kwestie dotacji dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. 

wiadomosci.wp.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem