more_horiz

Marciniak: Łukaszenka gra o podmiotowość polityczną i sprawstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:42
- Łukaszenka poza doraźnymi korzyściami typu zarabianie na de facto handlu ludźmi, czy wspieraniu tej nielegalnej migracji, ma też zasadniczą korzyść, czyli to, że chce być w grze - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Marciniak, sowietolog i rosjoznawca związany z Polską Akademią Nauk, ambasador Polski w Moskwie w latach 2016-2020. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Radowitz/Shutterstock

Tematem audycji, którą poprowadził Tadeusz Płużański była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 

granica polski free słupek ttr sg 1200 .jpg
Paweł Szrot o budowie muru na granicy: prezydent z pewnością podpisze ustawę

- To, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej powszechnie nazywane jest wojną hybrydową. Myślę, że jest to dobre określenie, ponieważ w tym się mieści także użycie czynników migracyjnych, czy też broni demograficznej do wywierania presji na inne państwa. A z tym mamy do czynienia w tej chwili - stwierdził Włodzimierz Marciniak.

Dodał, że "Łukaszenka poza doraźnymi korzyściami typu zarabianie na de facto handlu ludźmi, czy wspieraniu tej nielegalnej migracji, ma też zasadniczą korzyść, czyli to, że chce być w grze".

Czytaj także:

- Gra on o podmiotowość polityczną, o sprawstwo. Jest on sprawcą pewnych sytuacji czy też uczestnikiem pewnych procesów. W tym przypadku uczestnikiem procesu presji na Polskę ze wschodu i zachodu jednocześnie. Tutaj symboliczną ilustracją tej sytuacji jest wywiad, który Łukaszenka udzielił telewizji CNN tylko po to, żeby zaatakować Polskę, przecież o niczym innym nie mówił - przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

- W społeczeństwach europejskich zmienia się stosunek do napływu migrantów. Z mojego punktu widzenia ważniejsza jest jednak kwestia antypolonizmu, czyli atakowania Polski z różnych powodów, czy też pod różnymi pretekstami z różnych kierunków geograficznych w tym samym czasie - mówił sowietolog.

Posłuchaj
22:11 PR24_AAC 2021_10_23-17-06-11.mp3 Włodzimierz Marciniak, sowietolog i rosjoznawca związany z Polską Akademią Nauk. Był gościem Polskiego Radia 24

- Z jednej strony mamy presję na granicę wschodnią, która nie tak dawno była pod presją z dwóch stron. Po drugie mamy poważny kryzys w naszych stosunkach z instytucjami UE. To wszystko dzieje się w tym samym czasie, a przecież Polska broni granicy UE. Ta zbieżność jest oczywista, a w polityce nie dzieje się tak, że różne podmioty polityczne nie koordynują swoich działań - tłumaczył Włodzimierz Marciniak.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Prof. Włodzimierz Marciniak (sowietolog i rosjoznawca związany z Polską Akademią Nauk, ambasador Polski w Moskwie w latach 2016-2020)

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 17.06

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem