X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mocny impuls rozwojowy po pandemii". Szef KPRM o Programie Inwestycji Strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 14:52
- W ramach Programu Inwestycji Strategicznych rozdysponowano ponad 24 mld zł; wpłynęły wnioski w sumie na ponad 90 mld zł - poinformował we Wrocławiu Michał Dworczyk. Dodał, że na Dolny Śląsk trafi 1 mld 682 mln zł. Szef KPRM był również w Pilawie Górnej, gdzie odbyło się wręczenie promes dla samorządów.
Szef KPRM Michał Dworczykpodczas konferencji prasowej ws. ogłoszenia wyników Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład dla Samorządów w Piławie Górnej
Szef KPRM Michał Dworczykpodczas konferencji prasowej ws. ogłoszenia wyników Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład dla Samorządów w Piławie GórnejFoto: PAP/Sebastian Borowski

Jak powiedział, w skali kraju na różnego rodzaju zadania wpłynęły wnioski na ponad 90 mld zł. Rozdysponowane w ramach programu zostały ponad 24 mld zł. Do województwa dolnośląskiego trafi 1 mld 682 mln zł i łącznie z tych środków zrealizowanych zostanie blisko 300 projektów.

Premier w Nidzicy PAP 1200.jpg
"Odpowiedź na kryzys". Premier o Programie Inwestycji Strategicznych

- Dziś jest historyczny moment, jeśli chodzi o inwestycje dla jednostek samorządu terytorialnego i bez wątpienia ważny dla całego kraju - podkreślił Dworczyk podczas konferencji, na której ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych - Polski Ład dla Samorządów.

Według niego program jest elementem zrównoważonego rozwoju. - Bardzo dużo środków kierujemy do tych regionów, które do tej pory były mniej doinwestowane, czyli mogły liczyć na mniejsze dotacje w ostatnich latach w ramach działań rządów Zjednoczonej Prawicy. Staramy się nadrabiać te różnice i ten program jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Dużo dofinansowań, które trafi na południe Dolnego Śląska, jest właśnie namacalnym dowodem, że realizujemy program zrównoważonego rozwoju - mówił szef KPRM.

Wyjaśnił, że projekty, które będą realizowane z Funduszu Polski Ład, są bardzo różne. To - jak mówił - zarówno inwestycje drogowe, kanalizacyjne, inwestycje w infrastrukturę szkolną, czy sportową. - Bardzo się cieszę się, że powiat kłodzki z południa Dolnego Śląska otrzymuje ponad 100 mln zł na realizację szeregu ważnych projektów oraz że Wrocław, jako stolica województwa, otrzymuje również ponad 100 mln zł dofinansowania - dodał.

Wręczenie promes dla samorządów odbyło się Pilawie Górnej. Leży ona w subregionie wałbrzyskim, który otrzymała ok. 9 mln zł na budowę infrastruktury sportowej.

Różnorodne inwestycje

premier21200.jpg
Premier Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie: daje szansę na rozwój w każdej gminie i powiecie

- To bezprecedensowy program, bo tego rodzaju zastrzyku finansowego dla samorządów chyba nie było do tej pory nigdy. A zgodnie z tym, co powiedział premier Mateusz Morawiecki (…) za chwilę będziemy mieć kolejną odsłonę Polskiego Ładu i kolejne kilkadziesiąt miliardów złotych będą gotowe do tego, by samorządy mogły aplikować o dofinansowanie - powiedział Dworczyk.

Minister podkreślił, że pieniądze z programu zostaną przeznaczone na inwestycje, które mają być mocnym impulsem rozwojowym po pandemii. - Ten program ma tchnąć życie w wiele środowisk społeczno-gospodarczych, będzie to szansa na rozwój firm, będzie to szansa na inwestycje dla samorządów, ale będzie to też kolejny etap poprawy życia mieszkańców w naszych małych ojczyznach - dodał.

Czytaj także:

Dworczyk podkreślił, że program to początek większej całości; w tym roku, zgodnie z zapowiedzią premiera, możemy się spodziewać kolejnego naboru wniosków.

Dodał, że dzięki współpracy i spotkaniom z samorządowcami, które realizowane były przez ostatnie miesiące, można było wypracowywać ponadpartyjne porozumienia i projekty ważne z punktu widzenia mieszkańców i lokalnych samorządowców. - Te pieniądze to bardzo ważny impuls, zwłaszcza po okresie pandemii nie tylko dla gospodarki i przedsiębiorców, ale także dla całego kraju - zaznaczył.

Zrównoważony rozwój

Dworczyk podkreślił, że celem programu Polski Ład, jest również "realizacja polityki zrównoważonego rozwoju". - To jest ten czas, kiedy nadrabiamy różnice rozwojowe, zarówno pomiędzy regionami, które do tej pory nie były dofinansowane – jak południe Dolnego Śląska (…) nie tylko duże miasta otrzymują dofinansowanie, ale również gminy, które często miały problem z wkładem własnym do inwestycji - stwierdził.

Minister w tym kontekście podał kwoty dofinansowania na mieszkańca. - Jeżeli porównamy Wrocław i okręg wrocławski – tam na mieszkańca przypada około 440 zł, a w subregionie wałbrzyskie to jest już 540 zł (…) Tu właśnie chodzie o nadrabianie strat, tych zapóźnień, czasu, w którym nie można było budować kanalizacji, wodociągów – inwestycji niezbędnych do tego by nasz subregion się nie wyludniał - powiedział.

Inwestycje utrzymają dynamikę rozwoju

bydgoszcz free panosrama bydgoszczy shutt 1200 .jpg
Rząd obiecuje samorządom dodatkowe pieniądze. Piotr Müller podał szczegóły

Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka dodała, że środki z programu zostały przekazane na infrastrukturę drogową, ale także - co jak mówiła - ważne dla mniejszych gmin, infrastrukturę kanalizacyjną, sportową, edukacyjną, czy turystyczną.

- Cieszymy się ogromnie z tych środków, które zostały przekazane na województwo dolnośląskie jako całość, jako region. Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się regionem, ale to też zobowiązuje do utrzymania tej dynamiki rozwoju. Inwestycje, szczególnie te prorozwojowe w tym infrastrukturalne, czy drogowe decydują o tym, czy dany region rozwija się, czy nie, czy pojawi się nowy inwestor - mówił marszałek województwa Cezary Przybylski.

- Jesteśmy niezwykle miło zaskoczeni. To bardzo dobra wiadomość dla Wrocławia. Tych inwestycji, na które otrzymaliśmy dofinasowanie nie mieliśmy w planie, bo środków nie zawsze jest tyle, żebyśmy mogli zaspokoić wszystkie potrzeby. Wreszcie będziemy mogli przeprowadzić remont ulicy Pomorskiej, która od wielu lat czeka na renowację. To jedna z większych arterii w mieście. Łączny koszt tej największej inwestycji to ok. 100 mln zł - powiedział z kolei skarbnik Wrocławia Marcin Urban.

Fundusze dla Wrocławia

szefernaker 1200.jpg
Wiceszef MSWiA: 97 proc. z nich skorzysta z Programu Inwestycji Strategicznych

Wrocław otrzymał również dofinansowanie na rewaloryzację Bastionu Sakwowego w wysokości ponad 18 mln zł oraz na budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Ślęzę w ciągu ulic Trawowa-Francuska - ponad 4 mln zł.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski wskazał, że dotacje w ramach programu trafią także do mniejszych gmin, nie tylko w okręgu wrocławskim. - To jest szansa nadgonienia pewnych rzeczy, które w tych gminach z powodów finansowych nie mogły się zdarzyć - zaznaczył.

Czytaj także:

Dodał, że większość z 290 projektów to projekty drogowe. - To także ponad 40 projektów wodociągowo-kanalizacyjnych, w tym budowa 7 nowych oczyszczalni, inwestycje związane z gospodarką śmieciami, z oświetleniem, z obniżeniem energochłonności budynków i instalacji - wyliczał.

- To wielka szansa, jaka staje przed Dolnym Śląskiem. (...) Teraz przed samorządami duża praca organizacyjna związana z wydatkowaniem tych pieniędzy. Mam nadzieję, że żadna złotówka się nie zmarnuje i że w przeciągu dwóch lat Dolny Śląsk będzie na wyższym poziomie infrastrukturalnym i cywilizacyjnym - mówił wojewoda.

Polski Ład dla samorządów

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

st

Czytaj także

"Jesteśmy rządem, który wspiera rodziny". Müller o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 18:37
Rzecznik rządu Piotr Müller spotkał się z mieszkańcami Pomorza na pikniku w Słupsku, by promować Polski Ład. - My jesteśmy rządem, który wspiera polskie rodziny - mówił, zachęcając jednocześnie do indywidualnych rozmów z nim o rządowych propozycjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o dochodach samorządu terytorialnego. Gwarantuje im stabilność finansową, środki na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego - podała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe rozwiązania mają ustabilizować ich dochody z podatków, wprowadzają subwencję rozwojową, przeznaczoną na samorządowe inwestycje.
rozwiń zwiń