more_horiz
Wiadomości

"Postać absolutnie wyjątkowa". Dyrektor Teatru Polskiego Radia wspomina Andrzeja Zaorskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 20:19
- Odeszła prawdziwa legenda, którą podziwiali wszyscy - powiedział Polskiemu Radiu Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, o zmarłym Andrzeju Zaorskim. - Była to postać absolutnie wyjątkowa w historii Polskiego Radia - podkreślił Janusz Kukuła. 
Andrzej Zaorski ze Splendorem Polskiego Radia
Andrzej Zaorski ze Splendorem Polskiego RadiaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny, laureat Złotego Mikrofonu i Splendora Polskiego Radia, zmarł w wieku 79 lat. - Andrzej Zaorski to nasza historia - powiedział  dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Mówimy często o takich wybitnych ludziach: legendy - dodał.

andrzej zaorski free kusinski 663 .jpg
Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat

00:31 zaorskie - setka - 1 .mp3 Janusz Kukuła: Andrzej Zaorski był kimś absolutnie niezastąpionym w Teatrze Polskiego Radia (IAR)

Dyrektor Teatru Polskiego Radia powiedział, że trudno mu pogodzić się z odejściem niezwykłego aktora, ale i jego przyjaciela.

00:29 zaorski - setka - 2 .mp3 Janusz Kukuła: Andrzej Zaorski był dla nas kimś bardzo ważnym, laureatem Wielkiego Splendora Polskiego Radia (IAR)

kolaz-1200-wersja2-1200.jpg
Ludzie kultury, bohaterowie, intelektualiści, duchowni. Wspominamy tych, którzy odeszli

Andrzej Zaorski grał w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym i Powszechnym. Od lat 60. był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie 3 Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy". Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach", gdzie wcielał się w postać, najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.

Czytaj także: 

Na początku lat 90. współtworzył cieszący się dużą popularnością satyryczny cykl telewizyjny "Polskie zoo". Grał także w kabaretach "Pod Egidą", "Sześćdziesiątka", "Kaczuch Show", "U Lopka". W 2012 roku za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2004 roku przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i znaczne ograniczenie zdolności wysławiania się. Swoje przeżycia opisał w opublikowanej w 2006 roku powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".


mbl 

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także