more_horiz
Wiadomości

"Nie planujemy zmian". Szef MZ o kwarantannie dla zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 16:23
Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z odbywania kwarantanny - podkreślił minister zdrowia podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że zmian w tej kwestii nie będzie. - Osoby, które są zaszczepione mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu - zaznaczył.

Adam Niedzielski został zapytany, czy rozważane jest rozwiązanie, aby osoby zaszczepione, mające kontakt z chorym na COVID-19, także podlegały kwarantannie. W Polsce systemowo z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione.

karetka covid 1200 free.jpg
Kolejny rekord zakażeń w Polsce. Znamy nowe dane Ministerstwa Zdrowia dot. czwartej fali

Zaszczepieni mają lepszą ochronę

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski przekonywał w ostatnich dniach, że osoby zaszczepione, mające bliski kontakt z chorym na COVID-19, powinny być objęte kwarantanną albo regularnym testom, gdy zamierzają np. pracować stacjonarnie. Jego zdaniem mamy w tej kwestii w Polsce lukę prawną.

Czytaj także:

- Nie myślimy o takich rozwiązaniach. Wiemy, to wynika z badań, że osoby, które są zaszczepione mają zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia i mniejsze prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu. Cały czas monitorujemy zgony, monitorujemy hospitalizacje pod kątem tego, jaki jest udział osób zaszczepionych w tych grupach - powiedział minister.

90 proc. zachorowań dotyczy niezaszczepionych

- Od rozpoczęcia podawania drugiej dawki, statystyki sumarycznie są powyżej 90 proc. To znaczy, że osoby niezaszczepione stanowią 90 proc. osób nowo zakażanych czy hospitalizowanych - dodał. uwzględniając krótszy okres, ostatni czas – jak kontynuował szef MZ – udział osób zaszczepionych w hospitalizacjach i zgonach jest rzędu 20-30 proc.

- Jest to nieco większy odsetek, ale on cały czas wyraźnie pokazuje, że mamy zdecydowanie inną sytuację - dodał.

ZOBACZ TAKŻE
forum szpital wim 1200.jpg
W Wojskowym Instytucie Medycznym będzie ponad 60 covidowych łóżek. Szef MON: przyjęto pierwszych pacjentów

Dalsze restrykcje? "To nie jest dobre rozwiązanie"

Adam Niedzielski ocenił też, że poważniejsze restrykcje koronawirusowe nie są dobrym rozwiązaniem, mimo rosnącej liczby przypadków zakażeń. Minister mówił, że wystarczająco skuteczną barierą są osoby zaszczepione oraz te, które przechorowały COVID-19.

Czytaj także:

- Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem tych 15 tys. 900 nowych przypadków, ale przypomnę, że w zeszłym roku to już oscylowało grubo powyżej 20 tys. - powiedział szef resortu zdrowia. Jego zdaniem oznacza to, że mamy "inną sytuację", a zatem "inną politykę".

Jak zaznaczył, rząd nie chce, by obecna fala pandemii "przechodziła jak najmniejszym kosztem społecznym i ekonomicznym".

Posłuchaj
00:27 Szef MZ - dalsze restrykcje nie są obecnie dobrym rozwiązaniem (IAR).mp3 Szef MZ: dalsze restrykcje nie są obecnie dobrym rozwiązaniem (IAR)

 

(Opr. Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP)(Opr. Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP)

ms

Zobacz także

Zobacz także